Kompania rzuciła górnikom ponad 0,5 mld zł

Maria Trepińska
opublikowano: 04-01-2008, 00:00

Związki zawodowe z KW wywalczyły około 14-procentową podwyżkę. 7 stycznia strajku nie będzie.

Związki zawodowe z KW wywalczyły około 14-procentową podwyżkę. 7 stycznia strajku nie będzie.

Po prawie 12 godzinach negocjacji ze związkami zarząd Kompanii Węglowej (KW) zgodził się wczoraj na około 14-procentową podwyżkę płac w firmie. Gdy zamykaliśmy ten numer „PB”, trwało redagowanie porozumienia.

Grzegorz Pawłaszek, prezes spółki, robił wszystko, aby dogadać się ze związkami, które na 7 stycznia zapowiedziały strajk generalny w 16 kopalniach koncernu. Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski (były wiceszef Jastrzębskiej Spółki Węglowej), zwołał Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego. W rozmowach uczestniczyła m.in. przedstawicielka resortu gospodarki.

— Proponowaliśmy podwyżki płac średnio o 13,5 proc., a to oznacza, że wydatki na ten cel wzrosną o ponad 531,5 mln zł w tym roku — mówił w trakcie negocjacji Grzegorz Pawłaszek.

Związkowcy domagali się 14 proc. oraz wypłaty w styczniu jednorazowo po 1000 zł dla 63- -tysięcznej załogi KW. Jeszcze przed świętami zarząd Kompanii oferował 11-procentową podwyżkę: od 3,6 proc. dla pracowników biurowych do 14,2 proc. dla fizycznych z wyrobisk. Miało to kosztować 451,6 mln zł rocznie.

Zdaniem prezesa, eskalacja żądań płacowych może doprowadzić KW do upadłości.

— Zarząd musi działać zgodnie z prawem i rachunkiem ekonomicznym — mówił szef Kompanii.

W wyniku wcześniejszych propozycji zarządu średnia płaca w KW wzrosłaby z 4558 zł do 5173 zł. Podwyżki nastąpią w koncernie, który ma 4 mld zł zobowiązań, w tym 2,4 mld zł krótkoterminowych. Jego strata netto na koniec października 2007 r. wyniosła 14,2 mln zł.

14 stycznia rozpoczną się negocjacje płacowe w Katowickim Holdingu Węglowym. Według Ryszarda Fedorowskiego, rzecznika spółki, wstępna propozycja to 6 proc. podwyżki. Przed świętami zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgodził się na 8,5-procentową. Pensje stanowią w branży 46 proc. kosztów produkcji.

PŁace w spÓŁkach

KW 4558 zł

KHW 4760 zł

JSW 5579 zł

Źródło: „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu