Kompania Węglowa na sporym minusie

MT
opublikowano: 12-01-2007, 00:00

Według wstępnych danych, Kompania Węglowa (KW), największy koncern górniczy w Europie, zakończyła 2006 r. stratą około 60 mln zł, wobec zapowiadanych ponad 100 mln zł zysków. Przez dwa ostatnie lata spółka notowała dodatni wynik, ale też nie płaciła odroczonych zobowiązań m.in. wobec ZUS, które sięgają 2 mld zł. Jeszcze w październiku KW wykazała około 20 mln zł zysku. Jednak wydarzenia w kopalni Halemba oraz wstrzymanie wydobycia w kopalni Rydułtowy-Anna spowodowały, że koncern zamknął miniony rok na minusie. Na pogorszenie wyników wpłynęły także dodatkowe wypłaty wynagrodzeń dla 67-tysięcznej załogi w grudniu oraz tzw. nagród z zysku.

W ocenie Pawła Poncyljusza, wiceministra gospodarki, KW balansuje na granicy upadłości. Zapowiadane na 24 stycznia strajki w górnictwie mogą być gwoździem do trumny. Zdecydują o tym 18 stycznia pracownicy kopalni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane