Kompania Węglowa ogłosiła konkurs na członków zarządu

PAP
opublikowano: 31-03-2008, 17:05

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej (KW) ogłosiła w poniedziałek konkurs na stanowisko prezesa i sześciu członków zarządu tego największego górniczego koncernu w Europie.

Ogłoszenie konkursu wiąże się z końcem kadencji dotychczasowego zarządu, która upływa z chwilą skwitowania jego działalności za ubiegły rok przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli ministra gospodarki.

Kandydaci mogą składać aplikacje do 14 kwietnia. Do 22 kwietnia będzie wiadomo, kto został dopuszczony do rozmów kwalifikacyjnych. Rozpoczną się one 24 kwietnia.

Konkurs ogłoszono na wszystkie stanowiska w zarządzie, choć trzej jego członkowie pełnią swoje funkcje zaledwie od połowy stycznia. W grudniu ich trzej poprzednicy zostali odwołani.

Decyzja rady nadzorczej podyktowana jest głównie prowadzoną przez resorty skarbu i gospodarki polityką, polegającą na stosowaniu procedury konkursowej przy obsadzie stanowisk w zarządach spółek Skarbu Państwa.

Wśród głównych kandydatów na stanowisko prezesa przedstawiciele branży górniczej wymieniają m.in. Mirosława Kugiela, który od kilku tygodni jest wiceprezesem Kompanii ds. handlu. Wcześniej był m.in. prezesem nieistniejącej już Rybnickiej Spółki Węglowej i członkiem zarządu oraz dyrektorem w Katowickim Holdingu Węglowym.

Wymieniany jest również b. prezes Kompanii Maksymilian Klank, którego półtora roku temu zastąpił obecny prezes, Grzegorz Pawłaszek. Według źródeł zbliżonych do firmy, Pawłaszek prawdopodobnie nie wystartuje w konkursie, chce natomiast wrócić do powiązanego z energetyką Południowego Koncernu Węglowego, którego wcześniej był szefem.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie, zatrudniająca ponad 60 tys. osób w 16 kopalniach węgla. Rocznie wydobywa ponad 46 mln ton węgla. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kompania Węglowa ogłosiła konkurs na członków zarządu