Kompania Węglowa wyda więcej na posiłki regeneracyjne dla górników

PAP
opublikowano: 12-07-2007, 16:20

Ponad 5 tysięcy pracowników Kompanii Węglowej utraciło prawo do finansowanych przez pracodawcę posiłków, przysługujących z tytułu pracy w uciążliwych warunkach. Ujednolicono jednak wartość posiłków, przyjmując jako obowiązującą w całej firmie stawkę 11 zł na  każdą dniówkę.

O zawarciu porozumienia ze związkami, regulującego na nowo sprawy związane z tzw. posiłkami profilaktycznymi (regeneracyjnymi) poinformował w czwartek PAP rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej. Negocjacje w tej sprawie trwały ponad rok.

"Dotychczas wydatki na te posiłki kosztowały Kompanię ok. 120 mln zł rocznie. Teraz ich koszty wzrosną do ok. 126 mln zł, udało nam się jednak uporządkować i zracjonalizować zasady przyznawania i finansowania posiłków", podkreślił rzecznik.

Konieczność zapewnienia pracownikom zatrudnionym w uciążliwych warunkach posiłków o określonej kaloryczności wynika z kodeksu pracy i rządowych rozporządzeń. W górnictwie przez wiele lat utarło się, że posiłki te, lub ich ekwiwalent w postaci bonów do zrealizowania w sklepach, dostawała niemal cała załoga, także pracownicy administracji.

Zatrudniająca ponad 65 tys. osób Kompania Węglowa, jako pierwsza postanowiła uporządkować sprawę posiłków. W wyniku przyjęcia nowych zasad 5 tys. pracowników powierzchni straciło prawo do nich. Przyjęto też ujednoliconą wartość posiłku - 11 zł. Dotychczas w poszczególnych kopalniach wartość ta była zróżnicowana i wynosiła od 7 do 11 zł.

Ponadto inną grupę pracowników powierzchni pozbawiono prawa do mleka, przysługującego pozostałym w ramach posiłku. Tym samym zmniejszono wartość ich dziennego posiłku do 9,5 zł. Porozumienia nie podpisał związek "Kadra", którego członkowie, głównie pracownicy administracji, najwięcej stracili na jego zapisach.

Obecnie w przeważającej części kopalń posiłki profilaktyczne nie są już wydawane bezpośrednio, ale w postaci bonów o określonej wartości, do realizacji w wybranych sklepach. Można również realizować je w niektórych stołówkach czy bufetach. Nadal także część kopalń rozdaje górnikom mleko. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kompania Węglowa wyda więcej na posiłki regeneracyjne dla górników