Kompania Węglowa z zyskiem i akcjami

Maria Trepińska
opublikowano: 21-01-2009, 00:00

Kompania Węglowa zamknęła ubiegły rok prawie 30 mln zł zysku. Na razie wstrzyma się ze sprzedażą akcji KGHM i Puław.

Kompania Węglowa zamknęła ubiegły rok prawie 30 mln zł zysku. Na razie wstrzyma się ze sprzedażą akcji KGHM i Puław.

Kompania Węglowa (KW), największy producent węgla energetycznego w kraju, mimo różnych zawirowań na rynku, według wstępnych danych zamknęła rok 29,6 mln zł zysku netto, przy 10,5 mld zł przychodów. Według Ewy Malek- -Piotrowskiej, wiceprezes ds. finansowych KW, spółka planowała pod koniec roku sprzedaż akcji KGHM (1,8 proc.) i ZA Puławy (9,9 proc.), ale się wstrzymała.

— W związku z sytuacją na giełdzie na razie nie będziemy sprzedawać akcji — mówi Malek-Piotrowska.

Liczą na dużą kasę

Akcje giełdowych spółek KW otrzymała w ramach dokapitalizowania. Od ponad dwóch lat koncern czeka na kolejną transzę, tym razem gotówki — 416 mln zł, zapisanej w rządowym programie restrukturyzacji górnictwa na spłatę starych zobowiązań.

— Niezależnie od tego, że nie otrzymaliśmy obiecanych pieniędzy, spłacaliśmy regularnie stare zobowiązania wobec ZUS, przejęte po włączonych spółkach węglowych, co podnosiło nasze koszty — mówi Mirosław Kugiel, prezes KW.

Zarząd KW liczy, że uzyska obiecane przez rząd pieniądze na tzw. inwestycje początkowe w kopalniach, około 600 mln zł, w latach 2010-11 (w 2009 r. zostały one skreślone z wydatków budżetowych).

— Planujemy inwestycje na poziomie 9,5 mld zł do 2015 r., zatem kwota dofinansowania nie jest wielka, ale nie bez znaczenia — dodaje prezes.

Spółka zapowiada budowę nowych poziomów wydobywczych, zakup maszyn i urządzeń oraz rozbudowę zakładów przeróbki węgla.

Mają co dać pod młotek

Zarząd podjął decyzję o ponownej sprzedaży kopalni Silesia.

— Będzie to publiczne zaproszenie do składania ofert. Do czerwca tego roku powinna być gotowa pełna dokumentacja — mówi Jacek Korski, wiceprezes ds. restrukturyzacji KW.

Nieoficjalnie wiadomo, że wśród potencjalnych zainteresowanych są zagraniczne koncerny energetyczne, ale zarząd KW odmawia podania szczegółów. Na sprzedaż może być wystawiona także kopalnia Bolesław Śmiały.

Pełną parą idą też przygotowania do wspólnej inwestycji z niemieckim koncernem RWE, czyli budowy elektrowni węglowej na Śląsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane