Kompania Węglowa zdeterminowana

Maria Trepińska
opublikowano: 23-10-2003, 00:00

Górnicze związki zawodowe zapowiadają, że do połowy listopada ogłoszą strajk generalny. Nie zgadzają się na likwidację czterech kopalni.

Wczoraj prawie we wszystkich kopalniach między godz. 6.00 a 8.00 rano odbywały się masówki. Liderzy związkowi zapowiadają, że do połowy listopada w kopalniach zostanie ogłoszony strajk generalny. Zdaniem Wacława Czerkawskiego, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Górników w Polsce, dotychczasowe akcje nie przyniosły spodziewanych rezultatów, dlatego konieczna jest ich eskalacja.

Związkowcy nadal domagają się od zarządu Kompanii Węglowej (KW), którą kieruje Maksymilian Klank, rezygnacji z planów zamknięcia kopalni: Bolesław Śmiały, Bytom II, Centrum oraz Polska-Wirek.

— Decyzję zarządu KW zaakceptowała rada nadzorcza oraz WZA spółki, czyli resort gospodarki. Wobec tego nie zamierzamy się z niej wycofać. Kopalnie będą likwidowane dopiero po wejściu ustawy górniczej, czyli w przyszłym roku. Wszystkim górnikom zapewnimy pracę — mówi Zbigniew Madej z Kompanii Węglowej.

Ustawa górnicza gwarantuje m.in. oddłużenie branży na 18 mld zł oraz 6 mld zł na osłony socjalne dla górników.

Zarząd KW przekazał związkowcom analizy innych możliwych wariantów restrukturyzacji koncernu. Pierwszy z nich zakładał, że w 23 kopalniach należących do koncernu zostanie równomiernie ograniczone wydobycie, wstrzymane będą wypłaty 14 pensji i obniżona nagroda barbórkowa o 65 proc., drugi to — połączenie kopalni Bytom II, Bytom III i Centrum oraz Polska-Wirek i Halemba, przy stopniowym ograniczaniu w nich wydobycia. Bolesław Śmiały natomiast trafi do Południowego Koncernu Energetycznego. Ale i te propozycje zostały odrzucone. Brak przyzwolenia związkowego na restrukturyzację oraz protesty powodują, że lawinowo rosną straty KW. Na koniec września wynosiła ona 862 mln zł. Dla porównania, Jastrzębska Spółka Węglowa, która skupia 5 kopalni, wypracowała w tym czasie około 10 mln zł zysku netto, a Katowicki Holding Węglowy (grupuje 8 kopalni) ponad 20 mln zł zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania Węglowa zdeterminowana