Kompap ma jedną trzecią Muzy

GRA
24-08-2010, 00:00

Drukarska firma przekroczyła ważny próg liczby głosów na walnym wydawnictwa. I chce dalej kupować akcje.

Drukarska firma przekroczyła ważny próg liczby głosów na walnym wydawnictwa. I chce dalej kupować akcje.

Akcje Kompapu zyskały 1,5 proc., Muzy — straciły ponad 3 proc. W ten sposób inwestorzy zareagowali na komunikat z wynikami wezwania, w którym Kompapowi udało się kupić nieco ponad 7 proc. akcji wydawnictwa. W efekcie kontroluje teraz 38 proc. kapitału i nieco ponad 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

— Plan minimum, czyli przekroczenie progu 33 proc. głosów, został osiągnięty. Możemy teraz spokojnie dokupywać akcje aż do osiągnięcia progu 66 proc., bez konieczności ogłaszania wezwania — podkreśla Waldemar Lipka, prezes i akcjonariusz Kompapu.

Z układu sił w akcjonariacie wynika, że akcje sprzedała Grażyna Kaczmarek, która kontrolowała około 8 proc. akcji. Poza nią i Kompapem znaczące pakiety Muzy mają jeszcze Małgorzata Czarzasty (16 proc.), Stanisław Stępień (15 proc.) oraz Andrzej Majdzik (7 proc.).

Waldemar Lipka przyznaje, że rozważa teraz złożenie wniosku o zwołanie walnego zgromadzenia, na którym mógłby forsować swoje pomysły. Przedstawia je skąpo.

— Nie chcę spekulować. Uważam, że Muza mogłaby być lepiej zarządzana np. w sferze kosztów. Nigdy nie kryłem, że nie podoba mi się choćby poziom wynagrodzenia rady nadzorczej. Jestem też za tym, aby firma skoncentrowała się na core businessie, czyli wydawnictwie. Pięć spółek zależnych powinno zostać uporządkowanych — uważa Waldemar Lipka.

Dotyczy to np. hotelu. Z przyczyn formalnych muza nie może go sprzedać wcześniej niż za dwa lata.

— Ale już teraz można rozpocząć przygotowania do transakcji — zauważa Waldemar Lipka.

Co na to Marcin Garliński, prezes Muzy? Zapewnia, że Waldemar Lipka nie przedstawił mu bezpośrednio swych pomysłów.

Nie widzi też pola do współpracy operacyjnej między drukarskim Kompapem a wydawniczą Muzą.

— Od dwóch lat analizujemy możliwe synergie pomiędzy obiema firmami, ale do tej pory nie znaleźliśmy prawie żadnych [prawie, bo Kompap wydrukował Muzie dwie książki — red.]. Profile produkcyjne obu firm się nie pokrywają — zauważa Marcin Garliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompap ma jedną trzecią Muzy