Komputery ogrzeją biurowiec pod Poznaniem

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 14-01-2016, 22:00

Energia cieplna wytwarzana przez serwery posłuży do ogrzania budynku S11 Park w Zakrzewie.

Grupa Awbud zaprojektowała i wybudowała w Parku Technologicznym w Zakrzewie koło Poznania trzykondygnacyjny biurowiec S11 Park o powierzchni 2,7 tys. mkw. Przed budynkiem powstało 60 miejsc parkingowych dla najemców. Inwestorem jest Fundacja Edukacji, Innowacji i Wdrażania Nowoczesnych Technologii.

Budynek wyróżnia ogrzewanie, do którego będzie wykorzystane ciepło wytwarzane przez serwery i pozostałe urządzenia infrastruktury informatycznej działające w data center (centrum danych) biurowca. Roczny koszt ogrzewania budynku szacowany jest na 60 tys. zł, a dzięki wykorzystaniu ciepła z serwerów zostanie zredukowany niemal do zera.

— Dla nas było oczywiste, że jeśli w biurowcu jest tak duża serwerownia (o mocy 250 kW i powierzchni około 150 mkw.), w której pracują urządzenia wytwarzające bardzo dużą ilość ciepła, to należy je odpowiednio przekształcić i wykorzystać. W tym celu dodatkowo zastosowaliśmy wymienniki ciepła i pompę ciepła wprowadzające odzyskaną energię cieplną do instalacji grzewczej budynku — mówi Robert Kasprzak, członek zarządu Grupy Awbud.

Niemal wszystkie przedsiębiorstwa magazynują i wykorzystują coraz większe ilości danych, dlatego coraz częściej przy biurowcach powstają i będą powstawały data center.

— Myślę, że wszystko będzie szło w kierunku takich rozwiązań, jak zastosowane w Zakrzewie. Rozmawiamy o dużo większej inwestycji i planujemy, by znajdująca się w niej serwerownia posłużyła do ogrzania akademika — mówi Robert Kasprzak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu