Komputronik przejmuje, Action zrobi to samo

Katarzyna Latek
opublikowano: 27-02-2008, 10:38

Komputronik położył rękę na sieci sprzedaży Karen Notebook. Action nie chce zostać w tyle i też pracuje nad akwizycją.

Rynek dystrybucji i sprzedaży detalicznej sprzętu IT zaczął się konsolidować. Wczoraj Komputronik poinformował, że podpisał list intencyjny w sprawie zakupu pakietu większościowego Karen Notebook, należącego do Techmeksu. Action, który działa w tej samej branży i jest właścicielem spółki Sferis, nie zamierza zostać w tyle i ma nadzieję, że wkrótce również poinformuje o przejęciu.

Emisja na przejęcie

Komputronik chce kupić 7 mln akcji Karen Notebook i 7 mln praw poboru, uprawniających do zakupu 21 mln akcji przejmowanej spółki. Zapłaci za to Techmeksowi 49,5 mln zł. Oznacza to, że wycena transakcyjna akcji Karen Notebook z uwzględnieniem ceny emisyjnej nowych walorów, wynosi 2,52 zł za akcję. Po przeprowadzeniu transakcji Komputronik będzie kontrolować 52,4 proc. kapitału. Żeby sfinansować przejęcie, przeprowadzi emisję kierowaną do inwestorów kwalifikowanych. W przyszłym tygodniu zapewne ogłosi wezwanie na akcje Karen Notebook. Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika, poinformował, że cena w wezwaniu nie będzie niższa niż ta, którą otrzyma Techmex. Ten ostatni pozostawi sobie mniej niż 1 proc. udziałów w Karen Notebook.

Marże w górę

— Dzięki przejęciu Komputronik chce być największą siecią specjalistycznych sklepów z IT i elektroniką — zapowiada Wojciech Buczkowski.

Obecnie ma ich 190 (dla porównania: Karen ma 111, Vobis 165, a należący do grupy Action Sferis — 52).

Co na to konkurencja?

— Przejęcie Karen Notebook przez Komputronik pokazuje, że rynek się konsoliduje. To dobry znak dla dystrybutorów — mniejsze rozproszenie rynku oznacza dla nich wyższe marże — mówi Piotr Bieliński, wiceprezes i współzałożyciel Actiona.

Jego zdaniem, Karen nie stanowi dla Sferisa bezpośredniego zagrożenia, bo Action ma swoją niszę, koncentruje się m.in. na sprzedaży usług dodanych i usług mobilnych Orange. Ponadto zamierza rozbudować sieć.

— Sferis obecnie ma około 50 salonów, a do końca roku ma być ich 120-130, pod warunkiem, że zrealizujemy przejęcie, nad którym pracujemy. Mam nadzieję, że zakup sieci sprzedaży zosta- nie wkrótce sfinalizowany. W przyszłości spółka trafi na giełdę, ale stanie się to wówczas, kiedy będzie mieć 200- -250 salonów — mówi Piotr Bieliński.

AB się nie boi

Władze AB, innego giełdowego dystrybutora, są przekonane, że zmiana układu sił nie zaszkodzi spółce (ma m.in. sieć sklepów detalicznych pod marką Alsen).

— Karen i Komputronik są firmami specjalistycznymi działającymi w branży detalicznej, nie są więc konkurencją dla grupy AB. Życzymy powtórzenia Komputroniko- wi sukcesu październikowej emisji akcji AB, choć może to być trudne, bo w ciągu kilku miesięcy znacznie spadł apetyt inwestorów na ryzyko w naszej branży — komentuje Piotr Nowjalis, dyrektor finansowy AB.

— Przejęcie Karen Notebook przez Komputronika nie powinno zagrozić dwóm największym dystrybutorom IT notowanym na GPW. Action i AB wygrywają pozycją rynkową, wielkością i wolumenem obrotów — uważa Konrad Księżopolski, analityk DM Millennium.

Katarzyna Latek, k.latek@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane