Komu leasing, komu pożyczka

opublikowano: 06-06-2012, 00:00

Finansowanie Popularna pożyczka leasingowa sprawdza się w wybranych przypadkach. W pozostałych korzystnniejszy będzie leasing

Większość mikro- i małych firm z dostępnych form finansowania najchętniej wybiera leasing. W jego przypadku, oprócz korzyści podatkowych, istotny jest fakt, że podstawowym zabezpieczeniem dla leasingodawców zazwyczaj jest leasingowany przedmiot. Nie mają też oni wielu wymogów formalnych, a procedury są proste.

None
None

Ale leasing to niejedyne rozwiązanie, które mogą zaoferować firmy leasingowe. Coraz więcej z nich ma w swojej ofercie także pożyczkę, która w niektórych przypadkach może okazać się formą dużo bardziej korzystną niż leasing. Jej popularność z roku na rok rośnie.

— Wartość sfinansowanych przez firmy leasingowe maszyn w 2011 r. w znacznym stopniu była wsparta pożyczką — mówi Piotr Barcikowski z Europejskiego Funduszu Leasingowego. Jeszcze w 2010 r. udział pożyczek w łącznej wartości finansowania udzielonego przez branżę wynosił 8,5 proc. a w ub.r. już 11 proc.

Lekarze i rolnicy

Pożyczką powinny się zainteresować szczególnie te firmy, którym zależy na własności środka trwałego.

— Ten rodzaj finansowania przynosi spore korzyści podmiotom starającym się o dotacje unijne — twierdzi Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w spółkach leasingowych BZ WBK. Konstrukcja pożyczki leasingowej pozwala bowiem na wystawienie bezpośrednio na pożyczkobiorcę faktury na wybrany przedmiot, co w konsekwencji daje możliwość ubiegania się o jednorazowy zwrot poniesionych kosztów z Unii Europejskiej. Stąd największym zainteresowaniem pożyczka cieszy się wśród rolników, którzy często korzystają z dotacji, a ponadto nie są płatnikami podatku VAT. Druga grupa, do której leasingodawcy kierują ofertę pożyczki, to lekarze. Sprzęt medyczny jest objęty 8-procentową stawką VAT, co zniechęca przedstawicieli branży medycznej do korzystania z leasingu operacyjnego, który co do zasady obciążony jest 23-procentową stawką podatku.

— Umowa leasingu operacyjnego jest umową na finansowanie wartości netto przedmiotu leasingu, a wszystkie płatności wynikające z niej są obłożone podatkiem VAT takim jak usługi, czyli 23 proc. Medycy ponoszą koszty z tym związane, które wprawdzie stanowią „parasol podatkowy”, jednak nie kompensują wysokości dopłaty z tytułu podatku VAT. Z tego powodu leasing operacyjny co do zasady jest droższy dla podmiotów, które zgodnie z ustawą są zobowiązane korzystać z przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT, o 15 proc. w porównaniu z leasingiem finansowym czy pożyczką, kiedy przedmiotem umowy jest sprzęt medyczny — tłumaczy Mirosława Blank, kierownik zespołu ds. finansowania urządzeń medycznych w BRE Leasing.

Na mniej niż połowę

Zdaniem Mirosławy Blank, leasing operacyjny jest nadal atrakcyjny, w sytuacji kiedy finansowany środek trwały ma stawkę VAT 23 proc., czyli np. w przypadku samochodów. VAT w wysokości 8 proc. na urządzenia medyczne uwzględnia również umowa leasingu finansowego, ponieważ w przepisach traktowana jest jak dostawa. Ale przewagą pożyczki w stosunku do tej formy leasingu jest fakt, że nie trzeba płacić VAT na początku umowy ani ponosić dodatkowych kosztów związanych z zakończeniem umowy. Do tego klient może sam amortyzować przedmiot leasingu, a odsetki wpisywać w koszty. Pożyczka jest również łatwiejsza w obsłudze, kiedy finansowana inwestycja to zestaw środków trwałych z różnymi stawkami VAT.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Ma zastosowanie również w sytuacji, kiedy istnieje potrzeba finansowania zewnętrznego na mniej niż 50 proc. zakupu, co w leasingu jest niemożliwe, a także kiedyinwestor potrzebuje bardzo krótkiego, kilkumiesięcznego finansowania — mówi Mirosława Blank. Jednak dla wielu firm wciąż bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie leasing.

— Leasing operacyjny ze względu na objęcie finansowania 23-procentowym podatkiem VAT, niezależnie od faktycznej stawki tego podatku dla danego przedmiotu, opłaca się firmom, które rozliczają się z VAT. Mogą wtedy zaliczyć w koszty całość rat leasingowych powiększonych o VAT — mówi Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Leasingu Detalicznego w ING Lease.

Ponadto w przypadku leasingu, gdzie głównym zabezpieczeniem leasingodawcy jest finansowany przedmiot, często potrzeba mniej formalności.

— Częściej niż w przypadku pożyczek stosowane są uproszczone procedury oceny wniosków, a liczba obejmowanych przez nie branż i środków trwałych systematycznie się zwiększa. W takiej procedurze zwykle nie są wymagane szczegółowe dane finansowane firmy, ale jedynie podstawowe dokumenty rejestrowe, informacje o skali prowadzonej działalności oraz uzyskiwanych dochodach — twierdzi Tomasz Sudaj. Ponadto, jeżeli to leasingodawca kupuje środek trwały, można liczyć na zniżki.

— Firmy leasingowe, zawierając duże transakcje, np. z producentami sprzętu medycznego, uzyskują nawet kilkunastoprocentowe rabaty, które następnie oferują swoim klientom — przekonuje Piotr Klimczak, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za segment usług dla branży medycznej. Zarówno w przypadku leasingu, jak i pożyczki klienci mogą liczyć na usługi dodatkowe. Są to m.in. ubezpieczenia.

— Coraz częściej w ofertach firm leasingowych znajdziemy też karty paliwowe pozwalające na bezgotówkowe zakupy na stacjach benzynowych oraz wygodną, odroczoną w czasie płatność na podstawie jednej faktury wystawianej raz w miesiącu — wymienia Tomasz Sudaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane