Komu podwyżkę, komu naganę

Kamil Zatoński
opublikowano: 10-02-2011, 00:00

Nagła zmiana zarządu najbardziej zaszkodziłaby notowaniom Integera, Barlinka i Getin Noble Banku — uważają analitycy, doradcy i maklerzy

Analitycy, maklerzy i doradcy inwestycyjni, ankietowani na zlecenie "Pulsu Biznesu" przez TNS Pentor, uważają, że niezapowiedziane roszady we władzach Integera, Barlinka i Getin Noble Banku mogłyby negatywnie odbić się na notowaniach tych firm. Inwestorzy — zdaniem specjalistów — ciepło przyjęliby natomiast zmiany w m.in. Pronoksie, Fonie, Trionie, Polcoloricie i Bomi.

W Bomi do wymiany prezesa doszło krótko przed przeprowadzeniem badania. Pentor ankietował specjalistów od 29 listopada do 6 grudnia. Natychmiastowego kredytu zaufania od fachowców być nie mogło, bo zmiana za sterami Bomi nie była rewolucyjna. Trudno było liczyć na to, że na wyprowadzenie statku z mielizny zdecyduje się osoba z zewnątrz, dlatego też prezesa Andrzeja Wojciechowicza zastąpił Marek Romanowski, dotychczasowy wiceprezes odpowiedzialny za część detaliczną. Nowy prezes zaczął obiecująco: odkrył wszystkie karty i rozpoczął dialog z inwestorami. Kurs zaczął rosnąć, choć do odrobienia strat i odzyskania zaufania rynku jeszcze bardzo długa droga.

Zdaniem specjalistów, rynek pozytywnie przyjąłby zmiany w zarządzie Pronoksu Technology. Spółką kieruje i próbuje ją postawić na nogi Ireneusz Król, będący jednocześnie prezesem Centrozapu. To główny akcjonariusz dystrybutora elektroniki, który znajduje się w stanie upadłości i próbuje się ułożyć z wierzycielami. W upadłości znajduje się też kilka podmiotów z Grupy Trion. Na przełomie roku w spółce doszło do sporych zmian, przy czym na razie właścicielskich. Kontrolę nad firmą ma przejąć Alterco i z czasem przekształcić ją w dewelopera. Czy pociągnie to za sobą także zmiany we władzach spółki? Nie można tego wykluczyć. W 2009 r. grupa miała 56 mln zł straty netto, a po trzech kwartałach 2010 r. strata sięga 18,2 mln zł.

Na powrót do trwałej rentowności nie mogą się też doczekać akcjonariusze Polcoloritu, którym od blisko 3 lat rządzi Barbara Urbaniak-Marconi. Firma notuje spadek sprzedaży i straty, a decyzje (szukanie oszczędności, próba odzyskania rynku) na razie nie przynoszą rezultatów. Warto przypomnieć, że piechowicki producent płytek niemal co rok znajduje się w gronie tych spółek, w których wymiana władz jest najbardziej pożądana. Prezes zmienił się w 2008 r. (Vittoria Marconiego zastąpiła Barbara Urbaniak-Marconi), ale efekty zarządzania są podobne. Wyniki ankiety sugerują, że spółka mogłaby rozważyć zatrudnienie sprawnego menedżera z zewnątrz.

Nie widać też efektów restrukturyzacji w Próchniku. Zaufanie rynku do prezesa Krzysztofa Grabowskiego może jednak wzrosnąć, jeśli szefowi spółki uda się zrealizować obietnicę wyjścia spółki nad kreskę w IV kwartale 2010 r. Po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku firma miała 5,1 mln zł straty netto. Wykonanie prognoz i finalizacja rozmów z zagranicznymi partnerami może też zmienić postrzeganie Biotonu. Na razie jednak rynkowi specjaliści oceniają prezesa Sławomira Ziegerta wyżej, podobnie jak jego poprzednika Adama Wilczęgę (obecnie zastępcę).

W gronie 20 firm, w których wymiana władz mogłaby pozytywnie wpłynąć na notowania, największą niespodzianką jest obecność ABC Daty. Spółka osiąga już dość dobre wyniki. Może ankietowani oczekują od zarządu więcej?

O ankiecie Pentora

Skutki zmiany zarządu to jedna z części ankiety Giełdowa Spółka Roku, którą co rok przeprowadza TNS Pentor na zlecenie "Pulsu Biznesu". Odpowiedzi na to pytanie nie mają wpływu na wyniki głównego rankingu Giełdowa Spółka Roku, które opisaliśmy 4 lutego w specjalnym dodatku. Pentor przepytał telefonicznie 180 analityków,

doradców i maklerów z instytucji finansowych działających w Polsce. W przypadku skutków zmiany zarządów ankietowani wystawiali spółkom noty od 1 (zdecydowany spadek notowań po zmianie zarządów) do 7 (zdecydowany wzrost notowań).

Więcej o rankingu na stronie GSR.PB.PL

Spółki, których notowania spadłyby, gdyby nagle zmienił się zarząd

Wyniki ankiety TNS Pentor

1. Integer.pl

2. Barlinek

3. Getin Noble Bank

4. LW Bogdanka

5. LPP

6. ZUK Stąporków

7. Grupa Kęty

8. NG2

9. Ipopema Securities

10. MCI Management

11. Comarch

12. Getin Holding

13. BRE Bank

14. ES-System

15. Asseco Central Europe

16. EMC Instytut Medyczny

17. Impel

18. Enea

19. Asseco Poland

20. Wawel

Spółki, których notowania wzrosłybyby, gdyby nagle zmienił się zarząd

Wyniki ankiety TNS Pentor

1. Bomi

2. Pronox Technology

3. Fon

4. Trion

5. Polcolorit

6. Sfinks Polska

7. Próchnik

8. FH Jago

9. Odlewnie Polskie

10. Bioton

11. PC Guard

12. KPPD

13. KCI

14. Polrest

15. ZD Mewa

16. Interferie

17. Atlantis

18. ED Invest

19. Monnari Trade

20. ABC Data

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane