Komunikat Fed będzie kluczowy

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
opublikowano: 14-12-2010, 17:01

Rząd Silvio Berlusconiego wygrał dzisiejsze głosowanie we włoskim parlamencie zaledwie trzema głosami. W efekcie chwilę po  publikacji tych informacji notowania EUR/USD sięgnęły okolic 1,35.

Wspólną walutę wspierał też nieco lepszy odczyt indeksu ZEW w Niemczech, który wzrósł w grudniu do 4,3 pkt. (powyżej oczekiwań na poziomie 4,0 pkt.). Inwestorzy zignorowali informacje o nieco słabszej względem prognoz dynamice produkcji przemysłowej w październiku, a także wieści ze Słowacji. Przewodniczący tamtejszego parlamentu przyznał, że Słowacja powinna opracować plan „B”, który zakładałby wyjście ze strefy euro, w przypadku kiedy ta wpadłaby w poważne problemy. Te rewelacje szybko zdementowała słowacka premier, ale pewien „niesmak” pozostał. Wspólnej walucie zaszkodziły jednak dopiero informacje z Belgii. Agencja S&P obniżyła dzisiaj perspektywę tego kraju do negatywnej i zagroziła obniżką ratingu w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Powodem jest brak stabilności politycznej w tym kraju, oraz zbyt duże zadłużenie. Niemniej dolar zyskał dopiero po tym, jak okazało się, że sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w listopadzie aż o 1,2 proc. m/m, a bez samochodów o 0,8 proc. m/m. Lepsze odczyty znalazły natychmiast przełożenie w zachowaniu się rynku długu – rentowności długoterminowych obligacji poszły w górę. Ponownie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy lepsze dane makro z USA wzmacniają dolara. Po południu kurs EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 1,34 i oscylował wokół 1,3375 (dane z godz. 16:15).

Spadek kursu EUR/USD nie zaszkodził zbytnio złotemu. Po południu euro oscylowało wokół 3,99 zł, a dolar wokół 2,9830 zł. Nasza waluta pozostała stabilna mimo, że Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja CPI wzrosła w listopadzie o 2,7 proc. r/r (oczekiwano 2,8 proc. r/r). Członek RPP Elżbieta Chojna-Duch przyznała, że jest to sygnał, iż Rada nie powinna się spieszyć z podwyższaniem stóp procentowych. Jej zdaniem taka konieczność pojawi się w sytuacji, kiedy zobaczymy przyspieszenie wskaźnika inflacji bazowej i dalszy wzrost dynamiki PKB. Dodała, iż na przełomie 2010/2011 r. wskaźnik cen konsumenckich powinien ustabilizować się w rejonie 3 proc. r/r. Z kolei wiceminister finansów Ludwik Kotecki nadmienił, że w grudniu najprawdopodobniej nie przekroczy tego poziomu.
Głównym wydarzeniem w perspektywie najbliższych godzin będzie komunikat FED, który poznamy o godz. 20:15. Kluczowe będzie to, czy Ben Bernanke zdoła przekonać inwestorów, że podwójna stymulacja gospodarki (fiskalna i monetarna) nie doprowadzi finalnie do nadmiernego wzrostu inflacji. Jeżeli tak się stanie, to dolar straci na wartości. W przeciwnym wypadku może jeszcze nieco zyskać.

EUR/USD: Dzisiaj udało się ustanowić nowy lokalny szczyt intraday w rejonie 1,3498, ale już popołudniowy spadek poniżej wsparcia na 1,3421 dość szybko sprowadził notowania w okolice 1,3360. Pierwszy sygnał dla formacji „2B” sugerującej odwrócenie trendu na spadkowy w średnim terminie, już się pojawił. Kolejnym będzie spadek poniżej minimum z 9 grudnia na 1,3163. Tym samym najbliższe godziny będą dość ważne. Jeżeli nie uda się wrócić powyżej oporu na 1,3421, to będziemy świadkami szybkiego testowania okolic 1,3322 (szczyt z 9 grudnia), a później linii trendu wzrostowego w okolicach 1,3220 (pociągniętej po minimach z 1 i 13 grudnia).

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane