Komunikat NBP po spotkaniu ws. „Paktu na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej”

DI
20-04-2009, 17:55

Poniżej publikujemy komunikat NBP po  poniedziałkowym spotkaniu:

"20 kwietnia 2009 roku odbyło się spotkanie władz Narodowego Banku Polskiego z prezesami banków komercyjnych przy udziale wiceministra finansów i zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Jego celem była inauguracja prac nad zaproponowanym przez NBP „Paktem na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej”.

W reakcji na globalny kryzys polski bank centralny w 2008 roku zaoferował bankom „Pakiet zaufania”, gwarantujący im zachowanie płynności. „Pakiet zaufania” dobrze wypełnił swoje zadanie, obecnie nadszedł czas na kolejne działania, których celem powinno być przeciwdziałanie tendencjom do ograniczania dostępności kredytu dla gospodarki. Badania NBP wskazują, że w ostatnich miesiącach banki znacznie zaostrzyły warunki udzielania kredytów, znacznemu osłabieniu uległa zwłaszcza dynamika kredytów dla przedsiębiorstw.

Chcąc przeciwdziałać takiemu scenariuszowi, Narodowy Bank Polski zainicjował prace nad „Paktem na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej”. O ile „Pakiet zaufania” miał charakter jednostronnej oferty banku centralnego wobec banków komercyjnych, to celem „Paktu” jest wytworzenie płaszczyzny wielostronnej współpracy. Bank centralny gotów jest zwiększać swoje zaangażowanie w zakresie dalszego zasilania banków w płynność, ale oczekuje w zamian, że banki również podejmą działania wzmacniające akcję kredytową.

W trakcie spotkania przedstawiciele banków zgłaszali propozycje konkretnych rozwiązań i kierowali swoje oczekiwania zarówno do Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów jak i Komisji Nadzoru Finansowego. Będą one omawiane na spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej. Na początku maja 2009 roku w NBP odbędzie się następne spotkanie z przedstawicielami banków, już o charakterze roboczym, na którym określone zostaną instrumenty i działania niezbędne do zrealizowania „Paktu na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komunikat NBP po spotkaniu ws. „Paktu na Rzecz Rozwoju Akcji Kredytowej”