Komunikat po posiedzeniu RPP ostudził apetyty inwestorów z rynku obligacji

DI, ISB
opublikowano: 30-11-2007, 16:01

Mijający tydzień na rynku obligacji upłynął pod znakiem wzrostu rentowności. Zdaniem analityków, w przyszłym tygodniu może być nieco spokojniej, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nieco ostudziła oczekiwania na przyspieszenie tempa kolejnych podwyżek.

"W minionym tygodniu kontynuowany był trend wzrostu rentowności obligacji, spowodowany oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy oczekiwali bowiem nieco głębszej reakcji Rady niż dotychczasowe 25 pb" - powiedział analityk Banku Zachodniego WBK Piotr Bujak.

Ekonomista zauważa jednak, że te oczekiwania okazały się przedwczesne, co potwierdziła nie tylko sama decyzja RPP, ale także komunikat po posiedzeniu.

"Ton komunikatu po posiedzeniu Rady oraz wypowiedzi członków władzy monetarnej świadczą, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie przebiegać według istniejącego scenariusza, czyli systematycznie i małymi krokami. To spowodowało odreagowanie na rynku i nawet 10-pkt spadki rentowności" - tłumaczy Bujak.

Analityk BZ WBK ocenia, że wyższy od oczekiwań wzrost gospodarczy w III kw. (6,4% wobec oczekiwanych 5,9%) nie powinien spowodować reakcji na rynku papierów i skłoni graczy do utrzymania dotychczasowych strategii inwestycyjnych. Oczekuje więc, że w przyszłym tygodniu na rynku będzie dość spokojnie i przewidywalnie, oczywiście przy założeniu, iż nie napłyną żadne niepokojące wieści z rynków bazowych.

W piątek ok. godz. 15:45 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 5,94% (wobec 5,96% w ubiegłym tygodniu), pięcioletnie notowano na poziomie 6,07% (wobec 6,01%), a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 5,76% (wobec 5,84%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane