Komunikat po RPP ‘raczej gołębi’, ale są sygnały do podwyżek

opublikowano: 31-01-2007, 18:26

Komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jest zdaniem ekonomistów ‘raczej gołębi', ale z drugiej strony pokazuje możliwość zacieśniania polityki pieniężnej w późniejszym okresie.

Komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jest zdaniem ekonomistów ‘raczej gołębi', ale z drugiej strony pokazuje możliwość zacieśniania polityki pieniężnej w późniejszym okresie.

"RPP zasygnalizowała kierunek zmian, ale będą to raczej zmiany w górę niż w dół. Jednocześnie nie dała wyraźnego sygnału, kiedy te zmiany miałyby nastąpić” - powiedział Mateusz Szczurek z ING Banku.

Dodał jednocześnie, że w opinii ekonomistów ING, RPP może zdecydować się na podwyżki stóp procentowych być może dopiero w 2008 roku.

Nora Szentivanyi z JP Morgan zwróciła uwagę, że mimo nieznacznych zmian w styczniowej projekcji inflacji w stosunku do październikowej, ton wypowiedzi RPP był ‘raczej gołębi'.

"Wygląda na to, że większość w Radzie nadal nie indentyfikuje się z pionem analitycznym NBP i cały czas stwierdza, że poziom inflacji będzie znacznie niższy” - napisała Szentivanyi w komunikacie.

Podobnie jak ekonomiści ING, stwierdziła, że wzrasta prawdopodobieństwo, iż stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie w całym 2007 roku.

Zmiana naszego nastawienia wynika z faktu, iż wymowa RPP jest gołębia, a także z faktu iż inflacja w I kwartale 2007 roku nie będzie na tyle wysoka, by wymusić podwyżki” - czytamy w komunikacie JP Morgan.

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać w styczniu stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, oczekując, że w krótkim okresie inflacja będzie niższa niż zakłada styczniowa projekcja CPI, ale jednocześnie zasygnalizowała możliwość podniesienia stóp procentowych w celu ustabilizowania inflacji na poziomie celu inflacyjnego.

RPP zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca główna stopa referencyjna wynosi 4,00%.(ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane