Końca spadków wciąż nie widać

Wojciech Dembiński
17-04-2000, 00:00

Końca spadków wciąż nie widać

Oczekiwane odbicie kursów spółek TMT na amerykańskim rynku pozagiełdowym wciąż nie następuje. Nasdaq zakończył czwartkowe notowania prawie 2,5-proc. stratą indeksu, w związku z czym w piątek gracze na giełdach całego świata wciąż nie byli pewni, czy ceny akcji spółek zaawansowanej technologii znalazły się już na rozsądnych poziomach, przy których masowa wyprzedaż powinna zostać wstrzymana.

— Problemem jest technologia oraz Nasdaq, a nie wszystkie akcje. Widać wyraźnie, że uczucia do spółek high-tech ostygły, ale nadal wielu inwestorów interesuje się nimi. Obserwujemy przeszacowanie cen ich akcji do bardziej realnych wartości, ale proces ten jeszcze się nie zakończył — powiedział David Thwaites, strateg na Europę w BNP w Londynie.

HANDEL na rynkach europejskich rozpoczął się w piątek spadkami. Inwestorzy profilaktycznie pozbywali się firm TMT. Zwyżki tradycyjnych spółek okazały się zbyt słabe, aby podciągnąć w górę indeksy.

WŚRÓD spółek telekomunikacyjnych, które najwięcej straciły na wartości, znalazł się Deutsche Telekom z ponad 5-procentowym spadkiem kursu. Co ciekawe, inwestorzy w Europie spodziewali się, że kursy amerykańskich blue chip z sektora high-tech będą zachowywać się stabilnie, wzrosła bowiem cena kontraktów na nie. Podstawą optymizmu były dobre wyniki potentatów komputerowych Sun Microsystems i Gateway.

OCZEKIWANIA okazały się jednak wygórowane, ponieważ na otwarciu indeksy Wall Street i Nasdaq spadły o odpowiednio 0,7 oraz 2,3 proc. Tym razem nastroje graczy w USA popsuły opublikowane w piątek oficjalne dane o inflacji w marcu, która okazała się wyższa niż przewidywali specjaliści.

W NASZYM regionie indeksy rynków zgodnie malały. Wyjątkiem była giełda w Lublanie, której wskaźnik zyskał 0,12 proc. Rynek ożywiła informacja o przewidywanym pojawieniu się w maju w notowaniach tamtejszego telekomu, co może spowodować napływ nowych pieniędzy na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Końca spadków wciąż nie widać