Koncern BSH otworzył w Łodzi Centrum Badań i Rozwoju

  • PAP
opublikowano: 14-10-2019, 15:53

W Łodzi otwarto w poniedziałek Centrum Badań i Rozwoju spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Zatrudnia ono 140 inżynierów, których zadaniem będzie kreowanie nowych trendów w branży AGD. Centrum będzie współpracować z Politechniką Łódzką, m.in. przy doktoratach wdrożeniowych.

"Niedawno w Łodzi otworzyliśmy największą w Europie fabrykę zmywarek, a teraz przyszedł czas na Centrum Badań i Rozwoju (R&D). Cieszymy się, że w międzynarodowych strukturach grupy BSH udało się uruchomić tak ważną, kreującą innowacje i trendy w branży AGD placówkę w Łodzi, przy naszych trzech fabrykach i centrach usług wspólnych" – podkreślił prezes zarządu BSH w Polsce Konrad Pokutycki.

Vario Images Forum

Centrum R&D powstało z myślą o rozwoju pralek i suszarek produkowanych w fabrykach BSH na całym świecie. Będą w nim opracowywane, testowane, a następnie przygotowywane do wdrożenia do produkcji innowacyjne rozwiązania dla urządzeń z tych dwóch grup produktowych. W ośrodku działa już m.in. prototypownia, niedługo zostanie także uruchomione laboratorium aprobacyjne do kontroli norm bezpieczeństwa urządzeń. Planuje się, że w Centrum działać będzie dziesięć typów laboratoriów i ponad 1,5 tys. stanowisk testowych.

Jak zaznaczył Pokutycki, docelowo w Centrum będzie pracować do 200 osób; obecnie zatrudnionych jest ok. 140 inżynierów.

"W Centrum będziemy rozwijać projekty dla suszarek dla ubrań, będziemy je również testować. Zatrudniamy inżynierów mechaników, specjalistów w dziedzinie rozwoju software, silników, komponentu elektrycznego, inżynierii procesowej oraz materiałoznawstwa" – wyjaśnił dyrektor Centrum Artur Salon.

Według rektora Politechniki Łódzkiej Sławomira Wiaka Centrum R&D BSH oferuje nowe możliwości rozwoju zarówno studentom jak i absolwentom uczelni, która od dawna współpracuje z BSH.

"To nie tylko nowe miejsca pracy dla inżynierów, ale jednocześnie możliwość poszerzenia kompetencji poprzez doktoraty wdrożeniowe. W kontekście wyzwań technologicznych i innowacyjności produktów, które będą tu projektowane, można będzie wdrożyć specjalistyczne i bardzo trudne zagadnienia w ramach rozprawy doktorskiej. Mamy już kilku wspólnych doktorantów" – zaznaczył Wiak.

Zdaniem rektora PŁ, region łódzki staje się dominującym w Europie regionem nie tylko w produkcji, ale także w projektowaniu wyższej klasy sprzętu gospodarstwa domowego. "Przez lata nie uświadamiano sobie, jak wysokie są to technologie. Obecnie wyzwaniem jest wdrożenie technologii transmisji 5G; mówimy o inteligentnych mieszkaniach sterowanych przez aplikacje mobilne – ten element będzie istotny także w działaniu tego Centrum" – dodał.

Spółka BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group, który oferuje na polskim rynku takie marki jak Bosch, Siemens, Gaggenau i Zelmer. BSH ma w Polsce sześć fabryk, w tym trzy w Łodzi – produkujące pralki, zmywarki i suszarki do ubrań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane