Koncern farmaceutyczny Merck ma zapłacić wielomilionowe odszkodowanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-08-2005, 22:41

253,4 miliona dolarów odszkodowania ma zapłacić koncern farmaceutyczny Merck & Co. wdowie po mężczyźnie, który zmarł po zażywaniu produkowanego przez tę firmę leku przeciwbólowego Vioxx - orzekł w piątek sąd w Teksasie.

253,4 miliona dolarów odszkodowania ma zapłacić koncern farmaceutyczny Merck & Co. wdowie po mężczyźnie, który zmarł po zażywaniu produkowanego przez tę firmę leku przeciwbólowego Vioxx - orzekł w piątek sąd w Teksasie.

    Na tak wielką sumę odszkodowania, której wysokość zaskoczyła obserwatorów, składa się rekompensata za straty materialne rodziny zmarłego, jej cierpienia psychiczne, a także tzw. karne odszkodowania, wymierzane przez sądy amerykańskie dla odstraszenia potencjalnych sprawców.

    Vioxx, do niedawna popularny w USA środek przeciwbólowy, został wycofany z rynku w wrześniu ubiegłego roku, kiedy badania wykazały, że po półtora roku jego zażywania dwukrotnie wzrasta niebezpieczeństwo ataku serca.

   Merck & Co. zapowiedział odwołanie od werdyktu ławy przysięgłych. Jego adwokaci twierdzą, że ofiara, 59-letni Robert Ernst, zmarła nie w wyniku zażywania leku, lecz zablokowania arterii prowadzącego do ataku serca.

   Przeciw koncernowi wytoczono w sumie ponad 4200 pozwów o sprzedawanie Vioxxu bez uprzedzenia o ryzyku, jakie wiąże się z jego stosowaniem.

   Merck dotychczas odmawiał polubownego załatwienia sprawy przez wypłacenie poszkodowanym pieniędzy bez wyroku sądowego.

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane