Koncern Fortum uruchomił w Częstochowie elektrociepłownię za 530 mln zł

DI
16-09-2010, 13:39

Wybudowana kosztem 530 mln zł  elektrociepłownia, przystosowana do łącznego spalania węgla i biomasy, ruszyła w  czwartek w Częstochowie. To największa jak dotąd polska inwestycja fińskiego koncernu Fortum.

"Polska jest jednym z kluczowych obszarów, na których Fortum chce się rozwijać w najbliższych latach. Planujemy kolejne inwestycje i cały czas uważnie śledzimy sytuację w branży ciepłowniczej oraz energetyce" - powiedział wiceprezes grupy Fortum, Per Langer.

Według wcześniejszych informacji, Fortum interesuje się m.in. elektrociepłowniami Bytom i Zabrze, rozważa także budowę elektrociepłowni węglowej lub gazowej we Wrocławiu oraz analizuje możliwości w zakresie energetycznego wykorzystywania odpadów.

Budowa częstochowskiej elektrociepłowni trwała ponad dwa lata. Od początku zaprojektowano ją tak, by wraz z węglem mogła spalać biomasę, której udział wyniesie 25 proc. Rocznie będzie to ok. 100 tys. ton biomasy, z czego 60 proc. to zrębki drzewne, a pozostała część - biomasa rolnicza, w tym wierzba energetyczna.

"Wykorzystywanie biomasy w procesie produkcji energii to krok ku ograniczeniu emisji dwutlenku węgla oraz rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce" - ocenił dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska, Piotr Górnik.

Jego zdaniem, częstochowska instalacja to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych instalacji w Europie środkowej. Jej moc to 120 megawatów cieplnych i 64 megawaty elektryczne. Efektywność zakładu w pełnej kogeneracji (czyli łącznej produkcji prądu i ciepła) może sięgnąć nawet 80 proc., wobec ok. 45 proc. w nowych, tradycyjnych elektrowniach oraz 36 proc. w starych.

Jak zapewniają przedstawiciele koncernu, elektrociepłownia spełnia restrykcyjne wymogi unijne dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji pyłów i tlenków azotu, które wejdą w życie dopiero w 2016 r. Instalacja umożliwia wytwarzanie "zielonej" energii również latem, bez współpracy z siecią ciepłowniczą.

Koncern Fortum przed kilkoma laty został inwestorem Przedsiębiorstwa Energetycznego Systemy Ciepłownicze w Częstochowie. Pierwsze plany budowy w tym mieście nowej elektrociepłowni inwestor przedstawił już w 2006 r. Prace nabrały rozpędu w 2008 r. Nowy obiekt powstał na terenie przylegającym do istniejącej ciepłowni Rejtan. Fortum Częstochowa dostarcza ciepło do ok. 200 tys. mieszkańców Częstochowy i okolic.

Z inwestycji Fortum cieszą się władze Częstochowy, dla których oznacza to wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego miasta. Pełniący funkcję prezydenta miasta Piotr Kurpios ocenia, że nowa elektrociepłownia poprawia również gospodarkę energetyczną w mieście.

"Miasto przywiązuje dużą wagę do efektywności energetycznej i jest pionierem nowatorskich rozwiązań w tym zakresie. Przyniosło nam to już ok. 15 mln zł oszczędności. Duża ich część jest wynikiem optymalizacji zużycia ciepła w mieście, co udało się osiągnąć dzięki bliskiej współpracy z Fortum" - uważa Kurpios.

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym - jednym z największych producentów i dystrybutorów prądu w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji.

W Europie produkowany przez koncern prąd w 88 proc. pochodzi z atomu i wody, a ciepło w 78 proc. wytwarzane jest m.in. z takich paliw jak biomasa, oleje naturalne czy odpady komunalne. Fortum zatrudnia w sumie ok. 11,5 tys. osób. W ubiegłym roku obroty koncernu przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje koncernu notowane są na giełdzie w Helsinkach.

W Polsce Fortum jest głównie właścicielem spółek ciepłowniczych; obok Fortum Częstochowa są to Dolnośląskie Zakłady Termoenergetyczne, Fortum Wrocław (dawny MPEC Wrocław) oraz Fortum Płock (dawna Płocka Energetyka Cieplna)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Koncern Fortum uruchomił w Częstochowie elektrociepłownię za 530 mln zł