Koncern sprzeda zbędne udziały i akcje w spółkach

Maria Trepińska
opublikowano: 07-09-2006, 00:00

Kompania Węglowa będzie miała szóstego członka zarządu. Tym razem z konkursu. Jego zadaniem będzie m.in. sprzedaż zbędnych aktywów.

Po raz pierwszy w historii Kompanii Węglowej (KW), utworzonej z połączenia pięciu spółek węglowych, czyli od 2003 r., członek zarządu zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Dotychczas było tak, że to WZA, czyli minister gospodarki, a raczej wiceminister odpowiedzialny za branżę, jednym podpisem powoływał i nominował szefów największego koncernu w Europie. Tym razem będzie inaczej. Powód? W połowie lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Teraz właściciel może w każdej chwili odwołać zarząd, ale powołać go musi w drodze konkursu.

— Ogłosiliśmy konkurs na członka zarządu. Chcemy jak najszybciej wyłonić najlepszego kandydata — mówi prof. Andrzej Barczak, członek rady nadzorczej KW.

Planowany zbyt

Na 18 września zostało zwołane posiedzenie rady nadzorczej KW, a do tego czasu powinien być wyłoniony nowy, szósty członek zarządu, który zajmie się głównie uporządkowaniem spraw właścicielskich, sprzedażą zbędnych aktywów. Niedawno Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki, bardzo krytycznie ocenił działalność KW w tym zakresie.

— Zamierzamy skoncentrować się na działalności produkcyjnej, dlatego udziały i akcje spółek niezwiązanych z wydobyciem chcemy sprzedać — twierdzi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

Odmawia jednak podania nazw spółek, które będą wystawione na sprzedaż. Zgodnie ze wstępnymi założeniami strategii górnictwa węgla kamiennego, która ma być konsultowana w tym tygodniu ze związkami zawodowymi, KW może pozbyć się nawet dwóch-trzech kopalni, których nabywcą może być np. państwowy Węglokoks. Sprzeda też udziały w Południowym Koncernie Węglowym. Tym samym uzyska pieniądze na spłatę starych długów.

Doradcy doradzą?

Coraz głośniej się mówi o tym, że w KW powstaje nowa strategia funkcjonowania koncernu, głównie w zakresie handlu węglem. Brzmi to interesująco, ale Grzegorz Pawłaszek, prezes KW, nie chce na ten temat rozmawiać z mediami.

— Najpierw niech rząd przyjmie strategię, potem ujawnimy nasze plany — mówi Zbigniew Madej.

Według naszych informacji, do KW wpłynęła oferta firmy doradczej PricewaterhouseCoopers, dotycząca opracowania nowej struktury organizacyjnej koncernu oraz strategii marketingowej.

— Jeszcze nie zapadła decyzja, czy skorzystamy z usług firmy doradczej — podkreśla rzecznik.

KW ma 17 kopalń, zatrudnia 68,5 tys. osób. Na koniec lipca strata netto koncernu wyniosła 61,7 mln zł, wobec 138 mln zł zysku w takim samym okresie 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koncern sprzeda zbędne udziały i akcje w spółkach