Koncesjonariusze chcą wyższych opłat za autostrady

Polska Agencja Prasowa SA
02-08-2005, 15:20

Na 222 mln zł szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wydatki w 2006 roku z Krajowego Funduszu Drogowego na rekompensaty dla koncesjonariuszy autostrad A2 i A4 przy obecnie stosowanych stawkach opłat. Koncesjonariusze chcą jednak podwyżki stawek - dowiedziała się we wtorek PAP w GDDKiA.

Na 222 mln zł szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wydatki w 2006 roku z Krajowego Funduszu Drogowego na rekompensaty dla koncesjonariuszy autostrad A2 i A4 przy obecnie stosowanych stawkach opłat. Koncesjonariusze chcą jednak podwyżki stawek - dowiedziała się we wtorek PAP w GDDKiA.

    Dwaj koncesjonariusze - Autostrada Wielkopolska SA i Stalexport Autostrada Małopolska SA - złożyli w GDDKiA wnioski o podwyżki stawek, w niektórych wypadkach nawet dwuipółkrotne. Gdyby GDDKiA je zaakceptowała w całości, w roku 2006 rekompensata wyniosłaby nawet około 460 mln zł.

    Jak dowiedziała się PAP w GDDKiA, decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, a stawki będą przez GDDKiA negocjowane.

    Sejm przyjął pod koniec lipca poprawki Senatu do nowelizacji kilku ustaw, umożliwiających odstąpienie od poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Jedna z tych poprawek podwyższa kwotę rekompensaty dla spółek zarządzających autostradami za zniesienie opłat dla ciężarówek.

    Obecnie kierowcy ciężarówek w Polsce wnoszą opłaty drogowe oraz - jeśli korzystają z autostrad - dodatkowo opłaty za przejazd tymi drogami. Kierowcy ciężarówek często omijają płatne odcinki, korzystając z alternatywnych dróg, nieprzystosowanych do takich obciążeń.

    Ten stan rzeczy był wielokrotnie krytykowany, m.in. przez organizacje przewoźników oraz przez mieszkańców terenów położonych w pobliżu dróg "zastępczych", używanych przez kierowców ciężarówek.

    Odstąpienie od poboru opłat oznacza, że spółki zarządzające autostradami (koncesjonariusze) muszą otrzymać rekompensatę utraconych wpływów. Rekompensata ma pochodzić z wpływów za opłaty drogowe, kierowanych do Krajowego Funduszu Drogowego (KFD).

    Ustawa zakłada, że koncesjonariusze otrzymają 70 proc. kwoty wynikającej z przemnożenia liczby ciężarówek jadących autostradą przez stawkę opłaty stosownej dla danej kategorii pojazdów. Bazą mają być stawki opłat obowiązujące w dniu wejścia ustawy w życie, czyli w 14 dni po jej ogłoszeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koncesjonariusze chcą wyższych opłat za autostrady