Końcówka sesji w USA dała nadzieje na poprawę koniunktury

Przemek Barankiewicz
20-02-2002, 22:06

Środowa sesja w USA składała się z dwóch części. Początkowo indeksy nadal spadały, bo Computer Associates dołączył do spółek stosujących „twórczą księgowość”. Później rynek doszedł do wniosku, że obecne skandale rachunkowe zdołają poprawić przejrzystość bilansów i rachunków amerykańskich spółek. Bardziej dokładne raporty obiecał koncern General Electric, wtórując wcześniejszej zapowiedzi IBM.

W środę amerykańska prasa poinformowała o wszczęciu śledztwa przez FBI i prokuraturę w sprawie nierzetelnego księgowania wyników Computer Associates , czwartego na świecie producenta oprogramowania. Cena akcji spadła w efekcie o 20 proc.

Kurs Oracle, konkurenta z branży softwarowej, pozostał nieczuły na te rewelacje i zyskał 5 proc. Duża w tym zasługa podniesienia rekomendacji przez Bank of America.

Najniżej od 1998 r. spadły notowania koncernu medialnego AOL Time Warner. Analitycy Lehman Brothers obniżyli rekomendację akcji spółki z "kupuj" do "tak jak rynek" w związku z obawami pogorszenia wyników przez internetową część spółki.

Lekko zyskała wycena konglomeratu Tyco International. CTI, spółka zależna Tyco, pozyskała 1,2 mld USD na spłatę swoich najbliższych należności.

Straty zdołał odrobić sektor bankowy. Mimo obcięcia prognoz wyników na ten i następny rok dla J..P.Morgan Chase i Goldman Sachs przez odpowiednio Morgan Stanley i Merrill Lynch, kursy obu banków inwestycyjnych zakończyły sesją na plusie.

Bez wpływu na rynek pozostały dane o inflacji w styczniu. Wzrost o 0,2 (zarówno inflacji ogólnej, jak i bazowej) został trafnie przewidziany przez ekonomistów.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Końcówka sesji w USA dała nadzieje na poprawę koniunktury