Kończący się tydzień był bardzo korzystny dla polskich obligacji

ISB
opublikowano: 16-01-2009, 15:43

Mijający tydzień na rynku obligacji był bardzo udany i rentowności polskich papierów wyraźnie spadły. Zdaniem analityków, na poprawę nastrojów wpłynęło oczekiwanie na głębokie cięcie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), umocnienie na rynkach bazowych oraz powrót do Polski inwestorów zagranicznych.

"Przez cały tydzień rentowności polskich obligacji mocno spadały i choć w czwartek nastąpiło lekkie odreagowanie, to w piątek wszystko wróciło do normy. Zdecydowało o tym przede wszystkim oczekiwanie na głębokie cięcia stóp procentowych w Polsce, umocnienie na rynkach bazowych oraz widoczny wyraźnie powrót do Polski inwestorów zagranicznych" - powiedział ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.

Analityk dodał, że ta ostatnia przesłanka, na którą wyraźnie pokazuje bardzo wysoki popyt na aukcjach organizowanych przez resort finansów, daje szanse na kontynuację pozytywnej tendencji także w przyszłym tygodniu. Ale nie tylko ona.

"Od poniedziałku rozpocznie się publikacja serii danych z polskiej gospodarki, które po raz kolejny pokażą słabnięcie koniunktury. A to będzie oczywistym argumentem dla RPP, by wyraźnie i szybko luzować politykę pieniężną" - dodał ekonomista BZ WBK.

Bielski zaznaczył, że w obecnej sytuacji na zmianę nastrojów mogą wpłynąć tylko niespodziewane wydarzenia, które spowodują powrót, malejącej ostatnio w oczach, awersji do ryzyka.

W piątek ok. godz. 15:0 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 54,74% (wobec 5,00% w miniony piątek), pięcioletnie notowano na poziomie 5,85% (5,05%), a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 5,28% (5,40%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane