Kończący się tydzień nie był korzystny dla polskich obligacji

ISB
opublikowano: 30-01-2009, 15:41

Mijający tydzień na rynku obligacji nie był udany dla polskich papierów, które po lekkim osłabieniu na początku tygodnia później wyraźnie skorygowały notowania. Zdaniem analityków, na poprawę nastrojów wpłynęło głębokie cięcie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), ale w  drugiej części tygodnia silniejsza okazała się globalna awersja do ryzyka.

"Przez pierwsze dwa dni tygodnia rentowności polskich obligacji spadały, co zawdzięczamy decyzji RPP o poważnym poluzowaniu polityki pieniężnej i gołębiemu komunikatowi po posiedzeniu. Niestety, w środę nastąpiło odreagowanie i do końca tygodnia było już tylko słabiej" - powiedział ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski.

Analityk wyjaśnił, że zdecydowała o tym globalna awersja do ryzyka, wywołana kolejnymi słabymi danymi z najważniejszych gospodarek świata oraz równie słabymi wynikami spółek. Tej tendencji nie odwrócił nawet mniejszy od oczekiwań spadek tempa wzrostu gospodarki amerykańskiej w IV kw. 2008 r.

"Widać wyraźnie, że awersja od ryzyka ma większe przełożenie na rynek papierów niż nawet dobre dane z gospodarki. W tym kontekście przyszły tydzień będzie bardzo ciekawy, ponieważ nastąpi spory wysyp ważnych danych za granicą, swoje posiedzenie odbędzie także Europejski bank Centralny (EBC)" - wyjaśnił ekonomista BZ WBK.

Bielski zaznaczył, że w obecnej sytuacji na poprawę nastrojów mogą wpłynąć tylko dobre wieści z ryków bazowych, które spowodują powrót optymizmu i zwiększą apetyt na ryzyko. W innej sytuacji przyszły tydzień polskie obligacje znów zakończą "pod kreską".

W piątek ok. godz. 15:10 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,83% (wobec 4,76% w miniony piątek), pięcioletnie notowano na poziomie 5,15% (5,05%), a rentowności dziesięcioletnich wyniosły 5,77% (5,62%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane