Kończy się kwartał 153 rekordów

Sebastian Gawłowski, Maciej Zbiejcik
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Wczoraj warszawska giełda znów biła historyczne rekordy. WIG po raz dziesiąty w tym roku ustanowił nowy szczyt — tym razem 40 115,91 pkt. WIRR pobił rekord po raz 32., a MIDWIG — 23. Wszystkie indeksy i subindeksy poprawiały rekordy aż 153 razy. WIG zyskał w pierwszym kwartale 12,7 proc., a WIG20 — 7,9 proc. Chociaż był to udany okres dla inwestorów, to w ostatnich sześciu latach aż trzykrotnie (2000, 2002 i 2004) pierwsze trzy miesiące roku kończyły się okazalszymi zyskami. Tegoroczny kwartał stał się natomiast bezkonkurencyjny pod względem obrotów. Ich wartość sięgnęła rekordowych 73,7 mld zł, o 70 proc. więcej niż rok wcześniej.

„PB” wybrał najlepsze spółki i branże, a także niespodzianki i rozczarowania mijającego kwartału. Tytuł „spółki kwartału” zdecydowaliśmy się przyznać Skotanowi. Wybór może na pozór wydawać się nieco na kredyt. Spółka Romana Karkosika ma tylko cenny pakiet akcji Alchemii i mocarstwowe plany podboju mitycznego biopaliwowego eldorado. Skotan dał już jednak zarobić około 300 proc. W kwietniu przeprowadzi emisję z prawem poboru i ceną 1,22 zł. Na razie ozłocił najodważniejszych graczy giełdowych, a to już coś.

Roman Karkosik powiedział „PB”, że konsekwencją zmiany profilu Skotanu będzie oczekiwany wzrost rentowności spółki. Na polskim rynku biopaliw występuje na razie tylko jedna firma — Rafineria Trzebinia — a strategia jego spółki jest zgodna z polityką UE dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Sprzyja to utrzymaniu trendu wzrostowego na rynku biopaliw i — zdaniem inwestora — ogranicza ryzyko operacyjne firmy. Roman Karkosik zapowiada rozpoczęcie realizacji zamierzeń: sprzedaż oleju zostanie poprzedzona uzyskaniem stosownych koncesji i zezwoleń.

Wśród wyróżnionych przez nas spółek znalazły się: NFI Piast — za wysoką stopę zwrotu i zdobycie inwestora (fundusz BBI, który chce realizować plany deweloperskie), IDM — za dynamikę wyników, wzrost wartości akcji i skuteczność w pozyskiwaniu spółek (które chcą wejść za jego pośrednictwem na giełdę), Stalprodukt — za wysoką stopę zwrotu i dobre wyniki.

W kategorii „blue chip kwartału” triumfowało GTC. Deweloper zyskał uznanie za rekordowe wyniki, ambitne plany rozwoju w środkowej Europie i zaufanie inwestorów (emisja za niemal 0,5 mld zł rozeszła się na pniu). W tej kategorii wyróżniliśmy ponadto: Bioton i Boryszew — za awans do elity i dobre perspektywy rozwoju, KGHM — wyłącznie za wysokie ceny miedzi — oraz Kęty — za błyskawiczne podniesienie się po groźnym pożarze.

Branżą kwartału została budowlanka, co jest głównie zasługą GTC i Echa, które w decydującym stopniu przyczyniły się do kolejnych rekordów indeksu tej branży. Wyróżnione zostały także sektory: spożywczy — kursy tych spółek odrabiają dystans do innych branż, które wcześniej skorzystały na hossie, biopaliwa — za oczekiwane duże zyski z rzepaku, IT — za nowe kontrakty, konsolidację na rynku oraz (szczególnie Comarch) za ekspansję zagraniczną, branża lekka — za robiącą wrażenie reaktywację odzieżowych Vistuli, Wólczanki i Bytomia, Lubawa — za budowę silnej grupy kapitałowej, której specjalnością będzie sprzęt dla wojska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski, Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu