Kończy się niestabilny miesiąc na giełdach

  • PAP
opublikowano: 28-09-2018, 09:51

Na europejskich giełdach kończy się niestabilny miesiąc. Na głównej scenie problemy polityczne: we Włoszech populiści zdobyli przewagę w bitwie o wydatki na sfinansowanie kosztowych obietnic wyborczych, w W.Brytanii toczy się walka o Brexit, a w USA sprawa Kavanaugha - wyliczają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rządząca we Włoszech koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd porozumiała się w czwartek, po długich negocjacjach i groźbie impasu, w sprawie założeń budżetu na przyszły rok. To pierwszy plan wydatków przygotowany przez nowy rząd Giuseppe Contego.

W projekcie budżetu zaplanowano deficyt na poziomie 2,4 procent PKB.

Deficyt będzie wyższy niż oczekiwany przez Komisję Europejską i ministra finansów Giovanniego Trię - na poziomie 1,6 procent PKB. Projekt ustawy musi zostać przedłożony do oceny Komisji Europejskiej do 15 października.

Tymczasem w W.Brytanii toczy się walka o Brexit.

O porzucenie planu z Chequers ws. wyjścia ze Unii Europejskiej i wykorzystanie w pełni potencjału, jaki kryje w sobie twardy Brexit, zaapelował w czwartek do brytyjskiej premier Theresy May jej partyjny kolega, b. minister spraw zagranicznych, Boris Johnson.

Polityk ocenił, że tzw. plan z Chequers zaproponowany przez rząd Theresy May jest wynikiem "gry do jednej bramki", która prowadziłaby do tego, że Wielka Brytania "byłaby jedną nogą poza Unią, a drugą - wciąż by w niej tkwiła".

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn i minister ds. Brexitu w gabinecie cieni Keir Starmer spotkali się w czwartek w Brukseli z unijnym negocjatorem Michelem Barnierem, prezentując stanowisko laburzystów w sprawie negocjacji wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jeśliby ogłoszono drugie referendum ws. pozostania lub opuszczenia UE, 52 proc. uczestników sondaży głosowałoby za kontynuacją członkostwa W. Brytanii w UE, a 48 proc. za wyjściem z Unii - wynika z danych opublikowanych przez Krajowe Centrum Badań Społecznych.

A w USA ważą się losy Bretta Kavanaugha - nominowany na sędziego Sądu Najwyższego, sędzia federalny Sądu Apelacyjnego w okręgu stołecznym, nazwał "hańbą narodową" dochodzenie ws. molestowania seksualnego, jakiego miał się kiedyś dopuścić, podjęte przez senacką komisję sprawiedliwości.

W niewinność Kavanaugha wierzy prezydent Donald Trump, który po wystąpieniu sędziego przed senatorami napisał na Twitterze, że świadectwo, jakie dał Kavanaugh "było pełne mocy, uczciwe i skupiające na sobie uwagę".

W piątek na rynku walutowym euro spada o 0,2 proc. do 1,1616 USD. Brytyjski funt słabnie o 0,1 proc. , a japoński jen - po zniżce o 0,05 proc. - jest wyceniany po 113,40 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 1 pkt. bazowy do 3,04 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,2 proc. do 72,28 USD/b.

Miedź na Comex w Nowym Jorku tanieje o 0,1 proc. do 2,78 USD za funt.

Inwestorzy poznają przed godz. 10 stopę bezrobocia w Niemczech we wrześniu, o 10.30 PKB w W. Brytanii w II kw. - końcowe dane, a o 11.00 szacunki inflacji w strefie euro we IX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu