Kończy się wyprzedaż Eurofaktora

Przemek Barankiewicz
26-01-2005, 00:00

Dobiega końca pierwszy miesiąc Eurofaktora na GPW — nieudany, bo w tym czasie większych spadków wyceny doświadczyły tylko cztery spółki. Kurs jest o 14 proc. niższy niż w ofercie publicznej, ale w ostatnich dniach się stabilizuje. Czy warto już kupować papiery spółki?

Przed IPO w „PB” pisaliśmy, że akcje Eurofaktora to oferta dla optymistów, wierzących w plany podbicia przez spółkę atrakcyjnego rynku faktoringowego. Nic się nie zmieniło, ale przy wycenie całej spółki na poziomie 77 mln zł (taka jest też jej wartość księgowa) i podwyższeniu szacunków zysku netto za ubiegły rok o 19 proc., do 5,1 mln zł, wiary tej trzeba już nieco mniej. Przy tych wynikach relacja cena/zysk spadła do 15. Jeśli w tym roku spółka zrealizuje prognozy, wskaźnik P/E spadnie poniżej 10. Zapewnić ma to wzrost wartości wykupionych faktur z 1,02 mld zł na koniec 2004 r. (o 70 mln zł więcej niż zakładano w prospekcie) do 1,8 mld zł. Przy 50-proc. dynamice polskiego rynku faktoringowego to realne plany, zwłaszcza że spółce udało się podwyższyć limit linii factoringowych dla PKE ze 100 do 136 mln zł. Pamiętajmy też o pominiętych w tych prognozach wynikach Górnośląskiego Funduszu Restrukturyzacyjnego, w którym udziały debiutant wyceniał na 3,15 zł na akcję.

Faktoring dla przeciętnego gracza pozostaje nieodkrytym lądem, co może zniechęcać do inwestycji w spółkę. Zarządzających OFE trudno jednak posądzić o braki w wykształceniu, więc nieobecność funduszy w akcjonariacie spółki na koniec roku nakazuje ostrożność. Z drugiej strony, do spółki przekonało się już ING TFI, a niedoważenie papieru w portfelach OFE w przyszłości może stanowić jej atut. Zwłaszcza że spółka poważnie traktuje rynek (umowa o emisji obligacji wartości do 100 mln zł, zniesienie uprzywilejowania akcji 12-miesięczny lock-up akcji przez głównych udziałowców, sprzedaż Kopex Construction). Więcej o Eurofaktorze powie raport skonsolidowany za ostatni kwartał, który poznamy 1 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Kończy się wyprzedaż Eurofaktora