Kondycja na plusie

Marta Bellon
opublikowano: 05-03-2010, 00:00

Po trudnym miesiącach ubiegłego roku Gazele z Opolskiego i Śląskiego łapią drugi oddech i planują kolejne posunięcia.

Gazelami Biznesu zostały aż 634 firmy z regionów Śląskiego i Opolskiego

Po trudnym miesiącach ubiegłego roku Gazele z Opolskiego i Śląskiego łapią drugi oddech i planują kolejne posunięcia.

Na gali Gazel Biznesu w Sosnowcu swój sukces świętowało ponad 500 firm. Większość spośród najbardziej dynamicznych przedsiębiorców po pierwszych miesiącach 2010 r. dobrze oceniała kondycję swoich biznesów.

Ciągle w górę

Liderem śląskiego rankingu została hurtownia farmaceutyczna Asclepios, która w ogólnopolskim zestawieniu zajęła 5. miejsce. Firma od kilku lat jest na ciągłej fali wzrostu.

— Wynik 2009 r. to dowód na to, że idziemy dobrą drogą. To jest pierwsza statuetka, którą dostaliśmy, a w przyszłym roku z pewnością też zostaniemy nagrodzeni, bo wynika to z naszej progresji obrotów. Zaczynaliśmy z poziomu około 3 mln zł, a w 2009 r. było to już 117 mln zł — mówi Tomasz Jóźwik, prezes Asclepiosa.

Siła firmy tkwi w zespole, który tworzą doświadczeni, bardzo dobrze znający rynek pracownicy. Zeszły rok nie był jednak łatwy dla śląskiego lidera, a jednym z głównych problemów było pozyskanie kredytu.

— Udało się, ale nadal mamy duże potrzeby kredytowe. Jesteśmy jednak optymistami, bo inaczej w ogóle nie podejmowalibyśmy wyzwania, jakim jest firma Asclepios — zapewnia Tomasz Jóźwik.

Niemcy dali zarobić

W roku, który minął pod znakiem kryzysu, zdarzało się, że pomoc przychodziła z mniej spodziewanych kierunków. Firma Flexider Poland, produkująca elementy stalowe dla wydechowych układów samochodowych, gorszy okres przeżywała tylko w pierwszych miesiącach 2009 r. Dla Gazeli, która 70 proc. produkcji eksportuje za granicę, głównie do Niemiec, ratunkiem była decyzja niemieckiego rządu o dopłatach za złomowanie starych samochodów, która sprawiła, że mimo słabej koniunktury nasi zachodni sąsiedzi chętniej decydowali się na kupno nowego samochodu. A pukali także do drzwi polskich salonów. Dobrą koniunkturę w kryzysie przyniósł też popyt na małe samochody.

— W Polsce kryzysu nie odczuliśmy, ale na rynkach zagranicznych był moment wyhamowania sprzedaży. Potem nastąpiło odbicie, gdy Niemcy zdecydowały o bonusach za złomowanie. To pozytywnie wpłynęło na sprzedaż samochodów i niemieckich, i polskich — wyjaśnia Wojciech Liana, dyrektor Flexider Poland.

Z powodu mniejszej liczy zamówień w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku firma musiała ograniczyć produkcję, nie obyło się też bez restrukturyzacji zatrudnienia. Jednak po kilku kolejnych miesiącach sytuacja wróciła do normy, a część zwolnionych pracowników — do firmy. Wpłynęło na to nie tylko ożywienie rynku, ale także decyzje podjęte przez kierownictwo.

— Obniżaliśmy koszty w wielu obszarach. Rozmawialiśmy z dostawcami usług czy części zamiennych i doprowadziliśmy do znacznej obniżki kosztów — tłumaczy Wojciech Liana.

Dla firmy Dega Plus, zajmującej się produkcją powłok antykorozyjnych w rurociągach, okres mniejszej produkcji, która nastąpiła w wyniku spadku liczby zamówień, nie był czasem zmarnowanym.

— Chwilowy spadek zamówienia wykorzystaliśmy na remont parku maszynowego, żeby przygotować się do zwiększenia produkcji i wprowadzenia nowych produktów. Staraliśmy się też racjonalnie wykorzystywać pieniądze — mówi Krzysztof Odyjas, szef produkcji i rozwoju.

Teraz przed firmą stoi kolejne zadanie — wypromowanie nowych produktów.

Gazelą Biznesu 2009 jest firma, która:

rozpoczęła działalność przed 2006 r. i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;

w latach 2006-08 nie odnotowała straty;

w 2006 r. osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł;

w latach 2006-08 z roku na rok notowała przyrost sprzedaży;

przynajmniej od 2006 r. publikuje wyniki finansowe w Monitorze Polskim B lub udostępniła informacje na ich temat firmie Coface Poland lub redakcji "Pulsu Biznesu".

O miejscu firmy w rankingu decyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów osiągnięty w trzech kolejnych latach — im większy, tym wyższa pozycja.

Dane finansowe firm do rankingu zostały zweryfikowane przez firmę Coface Poland, która także, na zlecenie redakcji "PB", opracowała ostateczną wersję rankingu. Coface Poland to największa w Polsce wywiadownia handlowa — ma największą w Polsce bazę informacji o firmach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu