Kondycja spółek z GPW jest coraz lepsza

Sebastian Gawłowski. Maciej Zbiejcik
05-08-2003, 00:00

Okres publikacji wyników ruszył pełną parą. Wczoraj największe wrażenie zrobiły na inwestorach Grajewo, Kruszwica i Mennica. Świetną passę podtrzymują eksporterzy.

Sezon wyników kwartalnych na GPW zaczął się na dobre. Wczoraj swoje rezultaty po pierwszym półroczu zaprezentowało około 40 spółek, z BPH PBK, KGHM i Computerlandem na czele. Już na pierwszy rzut oka widać, że większość emitentów ma się czym pochwalić. Cieszą rosnące przychody i osiągane zyski. Jednak trzeba pamiętać, że jest to wciąż w dużej mierze efekt niskiej bazy z ubiegłego roku.

Zgodnie z oczekiwaniami, najlepiej prezentują się eksporterzy, którym wciąż sprzyjają relacje kursowe, a eksport pozostaje siłą napędową polskiej gospodarki. W trakcie wczorajszej sesji uznanie inwestorów zyskały szczególnie wyniki Grajewa, Mennicy i Kruszwicy, które były liderami wzrostów.

Przed sesją wyniki opublikował BPH PBK. Rezultaty banku okazały się zgodne z oczekiwaniami. Zostały już wcześniej zdyskontowane w cenach akcji i nie dadzą impulsu do dalszych zwyżek. Już po sesji swoje jednostkowe wyniki pokazały kolejne firmy, których akcje wchodzą w skład indeksu WIG20: KGHM, Computerland, Comarch i Dębica. Miedziowy kombinat zanotował spadek zysków mniejszy niż oczekiwano dzięki zyskom na zabezpieczających operacjach finansowych. Natomiast producent opon korzysta na sprzedaży zagranicznej i ożywieniu na polskim rynku. Nie było niespodzianek wśród firm IT. Nadal nie wiedzie się Computerlandowi. Rosną za to zyski Comarchu.

Poprawa wyników jest szczególnie widoczna wśród średnich spó- łek. Prym w tym szerokim gronie wiodą eksporterzy. Wyniki Stalprofilu są rekordowo wysokie. Nie gorzej wiedzie się Stalproduktowi. Analitycy BM BPH PBK zaznaczają, że wyniki powinny przełożyć się na pozytywne zachowanie kursu akcji obu dystrybutorów stali.

Dużą dynamikę przychodów i zysków pokazały Grajewo, Mennica i Kruszwica. Natomiast huta szkła Irena mocno poprawiła rentowność. Na drugim biegunie znalazły się m.in. Pollena Ewa i Jutrzenka, które są w trakcie restrukturyzacji. Poza Polnordem kłopoty ze zwiększaniem przychodów mają nadal firmy budowlane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski. Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kondycja spółek z GPW jest coraz lepsza