Konfederacja Pracodawców Polskich o założeniach do budżetu na 2007 r.

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 13-06-2006, 22:31
Obserwuj w MójPB:

W przyjętych we wtorek założeniach do budżetu na 2007 r. nie ma elementów sprzyjających polskiej przedsiębiorczości - napisała Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.

W przyjętych we wtorek założeniach do budżetu na 2007 r. nie ma elementów sprzyjających polskiej przedsiębiorczości - napisała Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.

Rząd przyjął we wtorek założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2007 rok. Deficyt wyniesie 30 mld zł, czyli 2,7 proc. PKB, dochody ok. 213,1 mld zł, a wydatki ok. 243,14 mld zł. Tempo wzrostu PKB wyniesie 4,6 proc., a średnioroczna inflacja 1,9 proc.

"Będzie to raczej budżet kontynuacji, poddany jedynie niewielkiemu +liftingowi+" - czytamy. Według KPP, brakuje zmian, które w sposób skuteczny przyciągałyby inwestycje oraz zwiększenia inwestycji w naukę i edukację.

"Nie zmienił się sam system konstrukcji budżetu. Na podstawie zapowiedzi przedstawicieli rządu liczyliśmy na to, że będzie to budżet zadaniowy, w którym wydatki przeznaczane są na konkretne cele bez ograniczeń czasowych" - pisze KPP.

Konfederacja uważa też, iż w 2007 r. utrzyma się sprzyjająca koniunktura dla gospodarki, dlatego prognoza wzrostu gospodarczego na poziomie 4,6 proc. PKB jest "niedoszacowana".

Krytykuje natomiast, że stabilizatorem wydatków ma być kotwica budżetowa w wysokości 30 mld zł. "Oznacza to, że fiskalizm nie zmaleje tak w stosunku do przedsiębiorców, jak i pozostałych podatników. Za obniżenie podatków dla pracowników zapłacą konsumenci wyższymi podatkami m.in. od paliw" - czytamy.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane