Rola strategii danych w transformacji cyfrowej

Jeśli inwestujesz w transformację cyfrową, pamiętaj, aby zbudować jej fundament w postaci strategii dotyczącej danych. Dane są bowiem wszędzie w każdej organizacji - łączą ludzi z procesami, a firmę z nowymi możliwościami.

Każda duża firma aż pęka w szwach od ilości danych krążących po jej wewnętrznych systemach. Patrząc na większość strategii danych polskich firm, a w zasadzie na ich ewidentny brak, dojść można do wniosku, że jeśli tylko pojawi się choć jeden nowy bit informacji, to inny będzie trzeba wypchnąć oknem, żeby zrobić miejsce. Niektóre stłoczone są w legacy systems, których strach się dotykać. Inne ciężko wyłuskać w nadmiarze codziennego dopływu informacji z rozmaitych działów. Kolejne chodzą własnymi drogami niekoniecznie efektywnie. A poszukiwanie tych, których gromadzenie i analizę wymuszają obostrzenia regulacyjne, jest często mozolnym, ręcznym oddzielaniem ziaren maku od piasku.

Poznaj program konferencji online “Umowy wdrożeniowe na systemy IT” >>

Arkadiusz Hajduk, CEO, Transparent Data
Arkadiusz Hajduk, CEO, Transparent Data
Photographer: Bartek Kucharczyk / www.bartekkucharczyk.pl

Z kolei transformacja cyfrowa z prawdziwego zdarzenia polega nie tylko na wprowadzaniu nowych technologii do firmy, ale i na znalezieniu nowych sposobów wykorzystania danych do zwiększania wydajności i zwiększania przychodów. Ewolucja strategii danych i ich organizacji to nieodłączny element cyfrowej transformacji.

Cyfrowej transformacji nie ma bez danych

Rola strategii danych w drodze do transformacji cyfrowej jest, powiedzmy sobie szczerze, często całkowicie pomijana i ignorowana. Tak, jak gdyby dyrektorzy, kierownicy i CDOs, nadal nie potrafili myśleć wystarczająco perspektywicznie, aby zrozumieć, że dobre zarządzanie danymi i optymalizacja rozwiązań data software, pozwala nie tylko na oczyszczenie baz ze zbędnego balastu i dopływ lepszej jakości danych, ale i realną oszczędność (automatyzacja powtarzalnych procesów zamiast zatrudniania nowych pracowników) oraz uzyskanie realnej przewagi nad konkurencją (robimy rzeczy szybciej, niż inni, sprawniej adaptujemy się do zmian, rozwijamy nasze produkty, oferując nowe możliwości). Żeby to było możliwe, musimy być dobrze wyposażeni cyfrowo.

Przemyślana strategia danych tworzy jasną listę tego, jak ulepszać procesy i rozszerzać usługi oraz dostrzegać większą wartość. Dotyczy to firm działających zarówno offline, jak i online. Kiedy myślimy o cyfrowej transformacji z wykorzystaniem danych, powinniśmy mieć na myśli dostarczanie wartości poprzez lepsze zrozumienie, dostosowanie i działanie danych cyfrowych oraz informacji, które spływają do organizacji tradycyjnymi kanałami.

Zastanówmy się przez chwilę, do czego potrzebujemy danych w przedsiębiorstwach?

Potrzebujemy ich, aby identyfikować nowe szanse - lepsze zrozumienie naszych klientów i ich zakupowych potrzeb, przekłada się na tworzenie lepszej oferty.

  • Potrzebujemy ich, aby podejmować trafniejsze decyzje, np. decydować, które produkty nadal sprzedawać, a które nie; których klientów nadal opłaca nam się obsługiwać, a których nie.
  • Potrzebujemy ich, aby optymalizować procesy biznesowe - monitorować, czy procesy działają, dostrzegać, co poprawiło się z czasem, a co należy zmienić.
  • Potrzebujemy ich, aby dbać o naszych pracowników - eliminacja zbędnych, frustrujących czynności, jeśli ludzie mogą myśleć i analizować, a nie tylko zbierać dane, które powinny być już dawno w systemie.
  • Potrzebujemy ich, aby móc się rozwijać - możliwości innowacji we wszystkich branżach są ogromne. Jeśli jednak nie zbierzesz i nie zbadasz danych istotnych dla Twojej firmy, to jak masz wiedzieć, w którą stronę iść i czego naprawdę potrzebujesz?

Na wszystkie te rozdrobnione punkty danych po prostu musi się znaleźć miejsce w szerszym ekosystemie organizacji. Tylko w ten sposób możemy je w pełni wykorzystać. Przy odpowiednim planowaniu, integracji i strategii danych, dokładnie to zapewnia nam transformacja cyfrowa z wykorzystaniem danych.

Każdy CDO potrzebuje strategii danych

CDO, czyli Chief Digital Officer, jest kimś więcej niż tylko człowiekiem od zmian i cyfrowych ulepszeń. Odpowiada za całą strategię cyfrową firmy. Całą, czyli patrzy szerzej, dalej. Myśli niesilosowo. Dostrzega konieczność komplementarności. Jeśli tego jeszcze nie rozumiesz, to niestety najprawdopodobniej dałeś się uwieść płytkiemu rozciągnięciu terminu cyfrowa transformacja do granic bezsensowności. Dałeś się oszukać zwykłej modzie, zwykłemu udawaniu, że coś w firmie zmienia się na lepsze.

Transformacja, która wprowadza tylko technologię cyfrową, bez uwzględnienia strategii danych i ich integracji, nigdy nie przyniesie pożądanych rezultatów. Nie będzie bowiem przygotowana na nowe zwroty akcji ani na nowe potrzeby. Na przykład na to, że połowa działu przebywa na L4, a druga połowa pracuje zdalnie. A przecież nadal trzeba sobie jakoś przekazywać informacje i mieć do nich dostęp. Dobry CDO myśli o takich rzeczach zawczasu. Oczywiście, nie przewidzi absolutnie wszystkiego, ale zostawiając sobie uchyloną furtkę do automatyzacji różnorakich manualnych procesów i wprowadzania szybkich zmian w systemie, zareaguje tak, jak powinien. Od razu, a nie za 2 lata, gdy konkurencja zostawi nas w tyle, tak jak USA zostawiło ZSRR w wyścigu na Księżyc.

Udana strategia cyfrowej transformacji uwzględnia i łączy wiele elementów - cele biznesowe i strukturalne, strategię dotyczącą danych i plan wsparcia technicznego. Brzmieć to może skomplikowanie, ale tak naprawdę transformacja cyfrowa to nic innego, jak proces zaprojektowany w celu połączenia, wyjaśnienia i zintegrowania rozproszonych procesów, danych i technologii w jedną informacyjną, wykonalną warstwę w całej firmie. Bez tego, zdolność przedsiębiorstwa do reagowania na zmiany z biegiem czasu zwalnia, doprowadzając nieuchronnie do pogorszenia wyników biznesowych.

Organizacja oparta na danych ma większe szanse na odniesienie sukcesu, ponieważ osiągając wysoką wydajność operacyjną, może szybko dostosowywać się do zmian i szybciej spełniać wymagania klientów.

Co trzeba zrobić, aby przekształcić się w organizację opartą na danych?

Po pierwsze, potrzebujesz strategii danych dostosowanej do procesów biznesowych, ludzi i technologii. Twoich, a nie ogólnych czy innej firmy. Ponieważ każde przedsiębiorstwo ma inne cele, priorytety i ambicje, żadne dwa procesy nie będą takie same - każda organizacja będzie miała różne punkty wyjścia i technologie dla najkorzystniejszej dla siebie cyfrowej transformacji. Po drugie, wszyscy pracownicy i zarząd muszą zdać sobie sprawę ze znaczenia zarządzania danymi.

Cyfrowa transformacja będzie działać, jeśli zostanie wyposażona w odpowiednią strategię danych, opartą na solidnym zarządzaniu nimi. W ten sposób umożliwi zaprojektowanie skalowalnej, bezpiecznej i spójnej platformy technologicznej, która pomaga automatyzować i monitorować procesy, śledzić koszty i maksymalizować zwrot z inwestycji.

Więcej o rozwiązaniach data software i zapewnieniu pełnej interoperacyjności danych przeczytać możecie na stronie www.transparentdata.pl.

Autorzy artykułu:

Arkadiusz Hajduk, CEO Transparent Data

Magdalena Nowaczyk, Marketing & PR Manager Transparent Data

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.