Rola działów HR w rozwoju pracowników. Jak najskuteczniej pozyskiwać wewnątrz organizacji nowe kompetencje?

Dział kadrowo-płacowy jest jednym z najważniejszych ogniw organizacji, który wspiera jej bieżące funkcjonowanie, a także rozwój firmy i pracowników. Od czasu pandemii działy HR zmagają się z rosnącą liczbą obowiązków – w średnich firmach 52% specjalistów jest odpowiedzialna za więcej niż jeden obszar personalny, a 35% łączy je z innymi zadaniami spoza obszaru HR (raport z badania „HR-u portret własny 2022”, Pracuj.pl). Najbardziej absorbująca jest praca z papierową dokumentacją. Wdrożenie cyfrowych teczek personalnych pozwoli na odciążenie działów kadrowo-płacowych, co umożliwi im skoncentrowanie się na strategicznych celach firmy.

Zarządzanie dokumentacją pracowniczą w tradycyjnej formie jest uciążliwe. Działy HR na co dzień angażują się w uzupełnianie teczek personalnych, aktualizowanie danych oraz katalogowanie dokumentów, po czym wyszukiwanie konkretnych informacji ostatecznie i tak okazuje się zbyt czasochłonne. Blisko 40% pracowników deklaruje, że receptą na skuteczność w HR jest znajomość i sięganie po nowoczesne technologie1. Oferując wsparcie poprzez automatyzację procesów, pracodawca może spodziewać się szeregu korzyści dla przedsiębiorstwa – mówi Monika Kobylińska, Business Development Executive w Iron Mountain Polska.

Monika Kobylińska, Business Development Executive, Iron Mountain Polska
Monika Kobylińska, Business Development Executive, Iron Mountain Polska

Rozwój umiejętności pracowników

Kształtowanie krytycznych dla organizacji umiejętności w zespole to najwyższy priorytet dla 59% liderów HR (Top 5 Priorities for HR Leaders in 2022, Gartner). Działy kadrowo-płacowe, które nie będą zmuszone do żmudnej pracy z papierową dokumentacją, z pewnością skoncentrują się na rozwoju pracowników. Zdobywanie nowych kompetencji jest najlepszym sposobem na poprawę efektywności operacyjnej całej firmy. Okazuje się, że zaplanowanie procesu upskillingu w dłuższej perspektywie stanowi wyzwanie, ponieważ kompetencje wymagane przez rynek ulegają dynamicznej zmianie i ciężko je przewidzieć. Rozwiązaniem tego problemu jest stymulowanie rozwoju w obszarze specjalizacji i jednoczesne budowanie zdolności adaptacyjnych.

Weź udział w najważniejszym spotkaniu HR tej jesieni - HR Summit 2022 już 19 i 20 września w Warszawie >>

Efektywność zespołu a satysfakcja z pracy

Fakt istnienia korelacji między satysfakcją z wykonywanej pracy a efektywnością jest niezaprzeczalny. W związku z tym działy kadrowo-płacowe powinny na bieżąco monitorować trendy rynkowe i analizować potrzeby pracowników. W opinii 73% liderów HR politykę personalną firm będzie w najbliższych latach kształtować głównie obszar pracy zdalnej i hybrydowej (raport z badania „HR-u portret własny 2022”, Pracuj.pl).

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie ulega wątpliwości, że biznes zdominuje model pracy hybrydowej. Jego rosnąca popularność wynika z preferencji pracowników, którzy coraz częściej wymagają od pracodawców możliwości realizowania obowiązków częściowo zdalnie. Warto mieć świadomość, że nie byłoby to realne bez digitalizacji firmowych zasobów, m.in. teczek personalnych. Działy HR w obliczu aktualnych wyzwań muszą zarówno umożliwić efektywną pracę w nowym systemie, jak i budować przywiązanie pracowników do organizacji, co jest utrudnione przy coraz rzadszych wizytach w biurze – dodaje Krzysztof Szkólski, Business Development Executive w Iron Mountain Polska.

Krzysztof Szkólski, Business Development Executive, Iron Mountain Polska
Krzysztof Szkólski, Business Development Executive, Iron Mountain Polska

Zarządzanie talentami i skuteczna rekrutacja

Aby wspierać rozwój członków zespołu, należy stworzyć im warunki do wzajemnej wymiany doświadczeń. Niedobór pracowników o określonych kompetencjach i nieustanna rywalizacja o talenty utrudnia zbudowanie kompletnego zespołu. Przyciąganie i utrzymywanie wyróżniających się jednostek to zadanie działu HR, który musi w tym celu skorzystać ze wsparcia technologii. Skuteczną zdalną rekrutację lub onboarding umożliwiają m.in. narzędzia do analityki danych czy też oceny nadesłanych aplikacje w celu wyboru najlepszego kandydata.

Dział HR odgrywa kluczową rolę w firmie, a w opinii wielu ekspertów jego pozycja wzmocniła się od czasu pandemii. Krytyczne dla rozwoju biznesu jest zatem umożliwienie pracownikom podejmowanie działań w ramach ich specjalizacji. Digitalizacja teczek pracowniczych umożliwia nadawanie priorytetu zadaniom najistotniejszym dla całej organizacji.

Designed by pch.vector / Freepik
Designed by pch.vector / Freepik

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.