Aktualne i nadchodzące zmiany w prawie konsumenckim

Ostatnie implementacje dyrektywy Omnibus, dyrektywy towarowej oraz dyrektywy cyfrowej i związana z tym aktywność Prezesa UOKiK, w tym wystąpienia do przedsiębiorców, dialog z rynkiem, opublikowanie Wyjaśnień dot. informowania o obniżce ceny, sprawiają, że wśród przedsiębiorców działających w obrocie konsumenckim nie brakuje tematów do dyskusji.

Nadto, zjawiska zachodzące w gospodarce, w tym transformacja cyfrowa i ekologiczna, a także inflacja nie pozostają obojętne dla identyfikowania nowych ryzyk konsumenckich.

Najbardziej gorącym tematem w ostatnim czasie wydają się zmiany zasad informowania o cenach w przypadku stosowania przez przedsiębiorcę obniżek. Z tego względu temu zagadnieniu zostanie poświęcony jeden z paneli podczas pierwszego dnia Kongresu poprzedzony prezentacją wprowadzającą. Wśród wystąpień nie może również zabraknąć prelekcji na temat opinii konsumenckich – o produktach i sprzedających, które również zostały objęte nowymi przepisami.

Weź udział w drugiej edycji kongresu “Prawo Konsumenckie” z udziałem Prezesa UOKiK >>

Z wątków ze świata cyfrowego pojawi się nośny temat dotyczący niebezpieczeństw związanych z dark patterns oraz granic perswazji w Internecie, o którym eksperci podyskutują podczas drugiego dnia konferencji. Wzmożona aktywność Prezesa UOKiK odnosząca się do działalności influencerów uzasadnia także potrzebę omówienia prawidłowego oznaczania treści reklamowych.

Aleksandra Hyla, Prawnik, WKB Lawyers
Aleksandra Hyla, Prawnik, WKB Lawyers
Bart Kozlowski

W programie kongresu przewidziany został również temat dotyczący nowego mechanizmu zbiorowego dochodzenia roszczeń – dowiemy się, kto będzie beneficjentem takiego postępowania oraz jakie obszary obejmie nowa regulacja. Pojawienie się na konsumenckim rynku finansowym podmiotów cyfrowych oraz innowacyjnych form fintechowych produktów finansowych zaowocowało projektem nowej dyrektywy o kredycie konsumenckim, dlatego podczas Kongresu nie zabraknie garści informacji w tym zakresie. Z tematów finansowych pojawi się również zagadnienie nieautoryzowanych transakcji płatniczych.

Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się także, w jaki sposób zmieniły się reguły odnoszące się do zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Nie zabraknie również refleksji na temat praktyki orzeczniczej Prezesa UOKiK oraz zmian w postępowaniach stanowiących efekt implementacji rozporządzenia CPC oraz dyrektywy ECN+.

Dorota Karczewska, Radca Prawny, WKB Lawyers
Dorota Karczewska, Radca Prawny, WKB Lawyers

Jesteś prawnikiem in-house? Weź udział w corocznym dedykowanym wydarzeniu >>

Kongres Prawo Konsumenckie Pulsu Biznesu to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat trendów i najnowszych zmian w prawie konsumenckim oraz wymiany doświadczeń z gronem ekspertów. WKB Lawyers jako partner merytoryczny Kongresu zadbało o wysoki poziom wydarzenia, a zróżnicowany skład prelegentów z pewnością zapewni wieloaspektową dyskusję podobnie jak rok temu.

Autor: Aleksandra Hyla, Prawnik oraz Dorota Karczewska, Radca Prawny, WKB Lawyers

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected]. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected]. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.