Kogo jeszcze ukarze UOKiK?

Przywykliśmy do tego, że docierają do nas regularnie za pośrednictwem mediów informacje o kolejnych, coraz to wyższych karach nakładanych przez UOKiK na przedsiębiorców stosujących praktyki ograniczające konkurencję – będących uczestnikami antykonkurencyjnych zmów czy też nadużywających posiadaną na rynku pozycję dominującą. Szczególne zainteresowanie budzą wysokie, idące w dziesiątki milionów kary nakładane na duże, znane wszystkim firmy. Warto jednak przypomnieć, że nie tylko rynkowi giganci, ale również znacznie mniejsze od nich podmioty mogą znaleźć się na celowniku UOKiK.

Bezpośredni sprawca

Działalność UOKiK w zakresie ścigania antykonkurencyjnych praktyk obejmuje przedsiębiorców ze wszystkich sektorów gospodarki, zarówno duże podmioty, jak i te mniejsze, np. w przypadku, gdy będą wspólnie ze swoim dostawcą ustalać ceny odsprzedaży dystrybuowanych przez siebie produktów. Maksymalny pułap kary pieniężnej, która może być nałożona na sprawcę takiego naruszenia to 10 proc. jego obrotu w roku poprzedzającym (nałożenie kary).

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Partner, Hansberry Tomkiel Sp.k.
Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Partner, Hansberry Tomkiel Sp.k.

Spółka-matka

W ostatnich latach zauważany jest również trend rozszerzania przez UOKiK kręgu karanych za antykonkurencyjne praktyki. Pojawiają się decyzje, w których antymonopolowa odpowiedzialność przypisywana jest nie tylko spółkom bezpośrednio zaangażowanym w naruszenie prawa (np. udział w antykonkurencyjnej zmowie), ale i podmiotom je kontrolującym w strukturach grup kapitałowych (tzw. spółkom-matkom). Tego typu podejście UOKiK zaprezentował przykładowo w decyzji dotyczącej zmowy na rynku ciepła w Warszawie Odpowiedzialność za naruszenie została tu przypisana zarówno spółce bezpośrednio uczestniczącej w stwierdzonej w decyzji zmowie, jak i jej spółce-matce. Ta ostatnia została ukarana w związku z tym, że kontrolując swoją spółkę zależną miała realną możliwość oddziaływania na proces podejmowania decyzji w tej spółce (w tym również w decyzji o przystąpieniu lub wyjściu ze zmowy).

Weź udział w kongresie “Prawo Konkurencji” >>

Podobne podejście UOKiK zaprezentował w sprawie zmowy dilerów ciężarówek DAF. W tym przypadku w odniesieniu do jednego z uczestników zmowy UOKiK ukarał także kontrolującą go spółkę holenderską, która mimo otrzymania informacji o zmowie funkcjonującej w Polsce nie podjęła kroków, aby zakończyć udział swojej spółki córki w kartelu.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wprawdzie obie przywołane tu decyzje zostały zaskarżone i czekają na rozpatrzenie przez sąd, jednak wskazany w nich kierunek będzie najprawdopodobniej przyszłością polskiego orzecznictwa antymonopolowego. Wynika to z tego, że na etapie legislacyjnych prac w rządzie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który przewiduje wprowadzenie bezpośrednich podstaw prawnych do karania spółek-matek w stosunku do bezpośrednich uczestników praktyk antykonkurencyjnych. Trend ten jest również spójny z praktyką Komisji Europejskiej, na której wzoruje się zastosowane w przytoczonych wyżej decyzjach podejście UOKiK.

Menedżer

W coraz większej ilości decyzji wydawanych w ostatnich latach UOKiK nakłada kary już nie tylko na przedsiębiorców zaangażowanych w antykonkurencyjne praktyki, ale i na ich menedżerów. Podstawy prawne do nakładania takich kar istnieją w ustawie o ochronie konkurencji już od stycznia 2015 r., a maksymalny ich pułap to 2 mln zł.

Dotychczas kary takie UOKiK nałożył w decyzji dotyczącej zmowy na rynku ciepła w Warszawie (kara 200 tys. zł na jednego menedżera), zmowy na rynku fitness (ukarano 6 osób karami od ok. 40 do ponad 300 tys. zł), zmowy na rynku suplementów diety (kary na 2 osoby w wysokości łącznej ponad 280 tys. zł), czy zmowy dilerów ciężarówek DAF(kary na 8 osób w wysokości łącznie blisko 1,7 mln zł).

Dla porządku warto dodać, że żadna ze wskazanych decyzji nakładających kary na menedżerów nie jest prawomocna, czekają one na rozpatrzenie przez sąd.

Autorka: Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Partner, Hansberry Tomkiel Sp.k.

Spotkaj się z autorką artykułu już 29 listopada podczas kongresu “Prawo Konkurencji” >>

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.