Potężne zmiany w fakturowaniu na rok 2024 i 2025

Od lipca 2024 roku niemal każdy podatnik który ma w Polsce siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej będzie zobligowany do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Wyjątki zostały określone dopiero niedawno i dotyczą zarówno przedmiotu realizowanych usług, jak i podmiotu je realizującego.

Oznacza to, że w KSeF nie będziemy dokumentowali świadczeń na rzecz konsumentów.

Czasowo z KSeF nie będą musieli korzystać podatnicy zwolnieni podmiotowo lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione. Obowiązek korzystania z KSeF dotknie ich jednak już od stycznia 2025 roku.

adw. Kajetan Kubicz, Senior Associate w dziale podatkowym, LTCA
adw. Kajetan Kubicz, Senior Associate w dziale podatkowym, LTCA

Podmiotami permanentnie zwolnionymi z KSeF będą przedsiębiorcy zagraniczni, nieposiadający w poslce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, które brałoby udział w transakcji. Sam fakt rejestracji dla celów VAT nie będzie obligował do korzystania z KSeF.

Podobnie zwolnieni będą przedsiębiorcy korzystający z procedur szczególnych: procedury nieunijnej dotyczącej niektórych usług (OSS dla podmiotów z krajów trzecich, np. świadczących usługi TBE), szczególnej procedury w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób, czy też procedury sprzedaży na odległość towarów importowanych (IOSS dla dostawców z krajów trzecich).

Niemniej, projekt nowelizacji zawiera drobne pułapki, które łatwo przeoczyć. Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca zagraniczny będzie realizował świadczenie, dla którego miejscem opodatkowania jest Polska (np. nabywca usług będzie polskim podatnikiem) i transakcja będzie podlegała tzw. samofakturowaniu, tj. nabywca z Polski będzie wystawiał w imieniu kontrahenta zagranicznego fakturę sprzedaży to, faktura taka – pomimo, iż jest fakturą podmiotu zagranicznego, a polski podatnik jedynie formalnie / technicznie odpowiada za jej wystawienie – będzie podlegała wystawieniu w KSeF.

Innym przykładem jest sytuacja, w której przedsiębiorca zagraniczny dobrowolnie zgodził się na wystawienie faktury w KSeF (np. jest zarejestrowany dla celów VAT i posiada w Polsce magazyn, ale nie jest pewien utworzenia stałego miejsca prowadzenia działalności, wiec bezpiecznościowo postanowił o dobrowolnym wykorzystywaniu KSeF). W takiej sytuacji faktura korygująca wystawiona do faktury pierwotnej w KSeF również musi być wystawiona w KSeF, nawet jeśli podmiot zrezygnował już z dobrowolnego wykorzystywania KSeF (np. ustalił w drodze wniosku o interpretację, że nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności).

Dalszymi przykładami pułapek są również przepisy dotyczące daty wystawienia faktury – pamiętajmy, że tą z zasady nie jest data, którą oznaczamy we własnym zakresie w polu „data wystawienia”. Datą wystawienia e-faktury jest data wysyłki faktury od KSeF i to właśnie ta data będzie ujęta na zwrotnym potwierdzeniu (UPO). Do tego dochodzą także kolejne regulacje dotyczące terminu przesłania faktury do KSeF w przypadkach awarii, czy też stosowania waluty obcej. Nie dochowanie odpowiedniego terminu wysyłki do KSeF może nas narazić na konieczność dokonywania korekt, czy też kary pieniężne.

O awariach i trybie offline, czy też o karach pienięznych jeszcze sobie powiemy. Zapraszamy do kolejnych publikacji.

Póki co pamiętajmy jednak, że od lipca 2024 roku co do zasady każda faktura, faktura zaliczkowa, faktura korygująca, dotycząca transakcji krajowych, wewnątrzwspólnotowych, eksportowych, czy odwrotnego obciążenia powinna zostać wystawiona przy użyciu KSeF.

Od stycznia 2025 roku natomiast obowiązek ten obejmie także faktury, które obecnie są wystawiane przy użyciu kas fiskalnych. Faktury z kas fiskalnych (np. ze stacji benzynowych), czy też tzw. faktury uproszczone (paragonu z NIP do kwoty 450 zł) będą mogły być stosowane wyłącznie do 31.12.2024 r.

Autor artykułu: adw. Kajetan Kubicz, Senior Associate w dziale podatkowym, LTCA

Porozmawiaj z autorem artykułu podczas webinaru “Pulsu Biznesu” na temat zmian w Krajowym Systemie e-Faktur >>

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected]. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected]. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.