Aktualne i nadchodzące zmiany w prawie konsumenckim
Ostatnie implementacje dyrektywy Omnibus, dyrektywy towarowej oraz dyrektywy cyfrowej i związana z tym aktywność Prezesa UOKiK, w tym wystąpienia do przedsiębiorców, dialog z rynkiem, opublikowanie Wyjaśnień dot. informowania o obniżce ceny, sprawiają, że wśród przedsiębiorców działających w obrocie konsumenckim nie brakuje tematów do dyskusji.
Nadto, zjawiska zachodzące w gospodarce, w tym transformacja cyfrowa i ekologiczna, a także inflacja nie pozostają obojętne dla identyfikowania nowych ryzyk konsumenckich.
Najbardziej gorącym tematem w ostatnim czasie wydają się zmiany zasad informowania o cenach w przypadku stosowania przez przedsiębiorcę obniżek. Z tego względu temu zagadnieniu zostanie poświęcony jeden z paneli podczas pierwszego dnia Kongresu poprzedzony prezentacją wprowadzającą. Wśród wystąpień nie może również zabraknąć prelekcji na temat opinii konsumenckich – o produktach i sprzedających, które również zostały objęte nowymi przepisami.
Weź udział w drugiej edycji kongresu “Prawo Konsumenckie” z udziałem Prezesa UOKiK >>
Z wątków ze świata cyfrowego pojawi się nośny temat dotyczący niebezpieczeństw związanych z dark patterns oraz granic perswazji w Internecie, o którym eksperci podyskutują podczas drugiego dnia konferencji. Wzmożona aktywność Prezesa UOKiK odnosząca się do działalności influencerów uzasadnia także potrzebę omówienia prawidłowego oznaczania treści reklamowych.

W programie kongresu przewidziany został również temat dotyczący nowego mechanizmu zbiorowego dochodzenia roszczeń – dowiemy się, kto będzie beneficjentem takiego postępowania oraz jakie obszary obejmie nowa regulacja. Pojawienie się na konsumenckim rynku finansowym podmiotów cyfrowych oraz innowacyjnych form fintechowych produktów finansowych zaowocowało projektem nowej dyrektywy o kredycie konsumenckim, dlatego podczas Kongresu nie zabraknie garści informacji w tym zakresie. Z tematów finansowych pojawi się również zagadnienie nieautoryzowanych transakcji płatniczych.
Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się także, w jaki sposób zmieniły się reguły odnoszące się do zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Nie zabraknie również refleksji na temat praktyki orzeczniczej Prezesa UOKiK oraz zmian w postępowaniach stanowiących efekt implementacji rozporządzenia CPC oraz dyrektywy ECN+.

Jesteś prawnikiem in-house? Weź udział w corocznym dedykowanym wydarzeniu >>
Kongres Prawo Konsumenckie Pulsu Biznesu to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat trendów i najnowszych zmian w prawie konsumenckim oraz wymiany doświadczeń z gronem ekspertów. WKB Lawyers jako partner merytoryczny Kongresu zadbało o wysoki poziom wydarzenia, a zróżnicowany skład prelegentów z pewnością zapewni wieloaspektową dyskusję podobnie jak rok temu.
Autor: Aleksandra Hyla, Prawnik oraz Dorota Karczewska, Radca Prawny, WKB Lawyers