Co zmniejsza ryzyko porażki w sądzie?

Na etapie negocjowania i wykonywania umów strony zazwyczaj nie zakładają, że ich współpraca zakończy się sporem, który może znaleźć swój finał w sądzie. Zależy im na uzgodnieniu zasadniczych biznesowych założeń transakcji, by wywołała ona jak najszybciej realny efekt w działalności gospodarczej. Niestety, doświadczenie pokazuje, że podejście zupełnie wykluczające lub choćby marginalizujące ryzyko sporu wiąże się z kolei z poważnym ryzykiem przegranej, w wypadku gdyby jednak ewentualny spór trafił do sądu.

Jak zatem możliwie najlepiej zabezpieczyć swoje interesy? Rzetelnie ocenić ryzyka wynikające z zawieranej umowy, w tym także ryzyka prawne. Znając te ryzyka, można odpowiednio nimi zarządzać. Prawnicy analizując umowę powinni zadbać o należyte zabezpieczenie prawne swojego klienta, zostawiając pole decyzji biznesowych samemu biznesowi. Nie zawsze opinia adwokata będzie wygodna dla przedsiębiorcy, nierzadko będzie oznaczała konieczność podjęcia dodatkowych działań lub nawet zmiany sposobu podejścia do danego przedsięwzięcia.

Poznaj program szkolenia online “Spory sądowe - unikanie, przygotowanie, prowadzenie”, 17 października 2022 >>

Często prawnicy określani są jako „hamulcowi” transakcji, przez których negocjacje nie posuwają się do przodu. Czy jednak jest to właściwie postrzegana rola prawnika? Jeśli bowiem faktycznie prawnik zatrzymuje negocjacje, prawdopodobnie nie wykonuje swojego zadania prawidłowo. Podstawowym celem prawnika – na co zwracają uwagę uznani liderzy biznesu – nie jest wyłącznie negocjowanie umowy, ale przede wszystkim identyfikacja ryzyk, które wiążą się z przyjęciem danych ustaleń i zaproponowanie rozwiązań, które pomogą bądź minimalizować te ryzyka bądź też właściwie rozłożyć je między strony. Jednak na koniec dnia decyzja, czy przedsiębiorca zgadza się na podjęcie danego ryzyka, będąc należycie o nim poinformowanym, zawsze należy do niego samego, a zatem jest decyzją biznesową.

dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, adwokat, co-leader Praktyki Arbitrażu Kubas Kos Gałkowski
dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, adwokat, co-leader Praktyki Arbitrażu Kubas Kos Gałkowski

Dla przykładu, jeśli strony podczas negocjowania umowy osiągnęły impas i żadna z nich nie chce ustąpić przy ustalaniu treści danego postanowienia, warto – podejmując decyzję, by ustąpić w negocjacjach na rzecz kontrahenta – wynotować sobie jakie ryzyka wiążą się z aktualnym brzmieniem umowy. Warto też zachować wszelką korespondencję i inne dowody na to, jak strony rozumiały dane postanowienie. Dzięki temu uzyskamy argumenty w razie ewentualnego sporu. Dopiero jeśli dane postanowienie z punktu widzenia zamierzeń i interesu klienta okaże się kluczowe, prawnik będzie wiedział, że nie można ustępować. Na przykład, jeśli umowa przewiduje długi termin płatności i nie zabezpiecza ich wykonania, a cash flow jest dla klienta bezwzględnie istotny, postanowienia umowy dotyczące tych zagadnień muszą zostać przenegocjowane. Z drugiej strony „kruszenie kopii” o wysoką karę umowną, której ryzyko zmaterializowania się jest pomijalne rzeczywiście zatrzyma negocjacje w miejscu bez żadnej korzyści dla klienta. Warto rozważyć czy ustępstwo w tym zakresie nie otworzy drogi do zmiany innych negocjowanych postanowień na korzystniejsze.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Czy można przygotować się do prowadzenia sporu sądowego? >>

Odpowiednio postrzegana rola prawnika, który ma dawać wsparcie, nie zaś być „hamulcowym”, nie kończy się wraz z zawarciem umowy. Realizacją kontraktu zajmują się bowiem zazwyczaj inne działy w firmie niż dział prawny. To nie prawnicy wystawiają faktury, prowadzą korespondencję, dowożą towar. Bardzo często osoby zajmujące się faktycznym wykonaniem umowy nie są świadome możliwych konsekwencji prawnych swoich działań. Warto zatem, by prawnik dokonał audytu sposobu wykonywania kontraktu. Nierzadko okaże się, zwłaszcza przy wieloletnich umowach, jak np. umowa najmu, że praktyka wykonywania kontraktu oderwała się od jego litery. Tu także interwencja prawnika może okazać się konieczna, aby odpowiednio wcześnie oszacować potencjalne ryzyka związane z wykonaniem umowy.

Patrycja Wysocka, adwokat, co-leader Praktyki Energetyki Kubas Kos Gałkowski
Patrycja Wysocka, adwokat, co-leader Praktyki Energetyki Kubas Kos Gałkowski

Warto podejmować takie analizy przed powstaniem albo na przedpolu sporu sądowego. Każdy przedsiębiorca prędzej czy później stanie przed koniecznością wszczęcia postępowania lub znajdzie się po stronie pozwanej. Odpowiednio poprowadzony etap przedprocesowy pozwoli zwiększyć szanse na wygraną. Zaniechania na tym etapie, przeciwnie – stanowią prostą drogę do przegranej.

Więcej na temat strategii związanej ze sporami sądowymi prowadzonymi na tle kontraktowym, w tym roli prawnika, czy to firmowego czy też zewnętrznego, także na przedpolu takiego sporu, dowiedzą się Państwo podczas szkolenia online organizowanego 17 października 2022 r. przez Puls Biznesu we współpracy z Kubas Kos Gałkowski pt. Spory sądowe - unikanie, przygotowanie, prowadzenie.

Autorzy:

dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, adwokat, co-leader Praktyki Arbitrażu Kubas Kos Gałkowski,

Patrycja Wysocka, adwokat, co-leader Praktyki Energetyki Kubas Kos Gałkowski

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.