5 lekcji z „Gambitu Królowej” dla świata biznesu

Genialny hit Netflixa! Jeden z najlepszych seriali, jaki kiedykolwiek oglądałem. Szalenie wciągająca opowieść o szachach i cenie, jaką ponosi się za bycie geniuszem i kobietą (wychowaną w sierocińcu), która walczy w męskim świecie szachów.

Michał Kanarkiewicz

Miniserial „The Queen’s Gambit” bije rekordy popularności i dzięki niemu gra w szachy przeżywa swój renesans, choć przez wiele osób została już zapomniana. Jakie 5 lekcji dla świata biznesu możemy wyciągnąć z serialu „Gambit Królowej”?

1. Nieważne skąd pochodzisz, ważne dokąd zmierzasz

Beth Harmon (główna bohaterka serialu) wychowała się w sierocińcu. To nie był łatwy start. Od dziecka wyśmiewana przez koleżanki z sierocińca miała nietypowe hobby – szachy. I miała jedno marzenie: Grać w nie jak najlepiej.

Zastanów się, czy nie jest tak, że środowisko, z którego się wywodzisz, traktujesz czasem jako wymówkę? A może odwrotnie – jest dla Ciebie największą motywacją do działania i osiągania swoich celów?

2. Nie liczy się to, jak zaczynasz, ale to, jak kończysz

Harmon naukę szachów rozpoczęła u dozorcy z sierocińca. Bardzo szybko widziała schematy i ruchy w szachach, bez wysiłku wizualizowała grę na szachownicy, co było oznaką jej talentu. Zarówno ona, jak i mistrz świata Bobby Fischer – na którym Walter Tevis oparł powieść, która jest podstawą serialu telewizyjnego – są złotymi dziećmi szachów.

Pomyśl, czego możesz się nauczyć od osób w Twoim najbliższym otoczeniu? Może dzięki nim zdobędziesz umiejętności, które potem będziesz mógł przełożyć na swój biznes?

3. (Prawie) każdy mistrz ma (trudną) historię

Rodzice Beth nie byli szczęśliwym małżeństwem. Wspomnienia z dzieciństwa to kłótnie i wiele trudnych emocji zakończonych śmiercią matki. Po tym wydarzeniu Beth trafiła do sierocińca i rozpoczęła nowy etap życia.

Ciężka sytuacja mogła i może dotknąć każdego z nas. Jednak to w dużej mierze od Ciebie zależy, jak (i czy) te niełatwe doświadczenia wykorzystasz. 

4. W drodze do sukcesu zawsze są problemy

Pierwsze partie Harmon nie były zbyt wysokiej jakości. Co więcej, ciężko przyjmowała porażki, szczególnie podczas nauki z dozorcą w sierocińcu. Na kolejnych etapach nauki też nie było jej łatwo, a porażki z arcymistrzem Borgowem (w serialu tę rolę gra polski aktor – Marcin Dorociński) sprawiały, że Beth niekiedy wątpiła w swoje możliwości.

Pamiętaj – za każdym sukcesem stoją porażki. A im sukces większy, tym bardziej prawdopodobne, że i porażek było więcej. Ze swoich przegranych wyciągaj wnioski, a szybko staną się dla Ciebie najcenniejszymi lekcjami, prowadzącymi do największych sukcesów.

5. Szachy to sport dla każdego

Stereotypowo w szachy grają tylko mężczyźni. Ale to się zmienia. „Gambit Królowej” pokazuje nam wszystkim, że kobiety coraz częściej sięgają po królewską grę. I bardzo dobrze! Jak pokazują badania prof. Wei Ji Ma na graczach z Indii (źródło: https://en.chessbase.com/post/what-gender-gap-in-chess), poziom gry dorosłych mężczyzn i kobiet, uśredniając, jest na podobnym poziomie.

W swoim biznesie (i życiu) unikaj myślenia stereotypami! Mogą Cię zwieść na manowce i spowodować, że np. nie zatrudnisz świetnego fachowca (bo jest kobietą), albo zaufasz nieodpowiedniej osobie, bo… [tu wstaw swoje przekonanie].

Oprócz powyższych lekcji dopowiem, że uwagę przykuwa również postać grana przez polskiego aktora, Marcina Dorocińskiego. Marcin w „Gambicie Królowej” wcielił się w postać Wasilija Borgowa, szachowego mistrza świata pochodzącego z Rosji. I trzeba przyznać – Polak świetnie się wywiązał ze swojej roli i już został doceniony przez krytyków na całym świecie.

„Gambit Królowej” jest naprawdę świetną produkcją i gorąco go polecam. Szachowo broni się znakomicie, ponieważ jednym z konsultantów merytorycznych był sam Garri Kasparow (XIII mistrz świata). Dlatego wyciągnięcie dla Ciebie tych 5 lekcji było samą przyjemnością.

Autor: Michał Kanarkiewicz

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.