5 powodów, dla których warto inwestować w rozwój osobisty i zawodowy
Rozwój osobisty oraz rozwój zawodowy to tematy, które stanowią przedmiot wielu webinarów, warsztatów i szkoleń. Nic w tym dziwnego – świadomość siebie i dążenie do doskonałości to dzisiaj klucz do sukcesu. Pisząc „dzisiaj”, mamy na myśli czasy, kiedy zasoby ludzkie, a więc: wiedza, doświadczenie i umiejętności stanowią najcenniejsze aktywo.
Pracownicy stanowią kluczowy zasób w każdej organizacji. Za najbardziej cennych uważa się ludzi otwartych na zmiany, chętnych do zdobywania nowych umiejętności, ambitnych, stale podnoszących swoje kwalifikacje i samoświadomość. Niewątpliwie człowiek rozwija się każdego dnia. W większości robi to nieświadomie poprzez realizowanie codziennych obowiązków i dążenie do postawionych sobie celów. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób świadomie dążyć do maksymalizacji własnego potencjału oraz dlaczego warto to robić.
Rozwój osobisty jest ściśle powiązany z rozwojem zawodowym. Dzięki poszerzaniu swoich horyzontów powiększamy poczucie własnej wartości, co daje nam szansę na zdobycie awansu lub lepszej pracy, a co za tym idzie – polepszenie jakości życia naszego i naszej rodziny.
Poniżej podpowiadamy, czym konkretnie są rozwój osobisty oraz zawodowy i dlaczego tak istotne jest inwestowanie w doskonalenie siebie.
Czym jest rozwój osobisty?
Rozwój osobisty to szerokie pojęcie obejmujące każde działanie mające poprawić jakość życia i zwiększyć kompetencje w wybranych obszarach. Wśród najpopularniejszych metod samorozwojowych wyróżnia się:
- rozwijanie umiejętności interpersonalnych;
- poszerzanie świadomości samego siebie;
- rozwijanie posiadanych talentów i poszukiwanie nowych;
- naukę organizacji czasu własnego;
- pracę nad słabościami i pokonywanie lęków;
- uczenie się nowych rzeczy, najczęściej języków obcych i zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych.
Samorozwój ma na celu dążenie do szczęścia polegającego na samoświadomości, dostrzeganiu swoich mocnych stron, byciu pewnym siebie, posiadaniu stabilnego poczucia własnej wartości oraz przełamywaniu strachu towarzyszącego dążeniu do bardzo ambitnych celów i marzeń.

Czym jest rozwój zawodowy?
Rozwój zawodowy jest pojęciem węższym od rozwoju osobistego. Można wręcz stwierdzić, że rozwój zawodowy stanowi część składową rozwoju osobistego. Specjaliści twierdzą, że nie sposób oddzielić od siebie rozwoju zawodowego od osobistego.
Poprzez rozwój zawodowy rozumie się dążenie do podniesienia posiadanych kwalifikacji dzięki zdobywaniu nowej wiedzy, umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia. Do najczęściej wybieranych sposobów na podniesienie kompetencji zawodowych twardych i miękkich zalicza się:
- uczestnictwo w studiach podyplomowych;
- uczestnictwo w webinarach, konferencjach i kursach;
- systematyczne uczestniczenie w szkoleniach zawodowych;
- rozwiązywanie case study;
- branie udziału w warsztatach;
- uczestniczenie w wyjazdach integracyjnych.
Poznaj aktualne wydarzenia “Pulsu Biznesu”. Rozwijaj swoje umiejętności i zdobywaj wiedzę >>
Rozwój zawodowy poszczególnych pracowników przekłada się w bezpośredni sposób na rozwój całej organizacji. Z tego względu pracodawcy powinni dążyć do podnoszenia jakości posiadanych zasobów ludzkich.

Dlaczego warto inwestować w siebie?
Jest bardzo dużo powodów, dla których warto inwestować w siebie. Taka inwestycja zawsze się opłaca i nie generuje żadnego ryzyka. Poniżej prezentujemy pięć naszym zdaniem najważniejszych argumentów przemawiających za tym, że naprawdę warto postawić na samorozwój.
- Powód nr 1.: Inwestowanie we rozwój osobisty podnosi jakość naszego życia
Rozwój osobisty to przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji zawodowych, co sprzyja podwyższeniu zarobków. Aspekt ekonomiczny to jednak nie wszystko. Inwestowanie w swoje kompetencje, uczenie się nowych rzeczy i doskonalenie umiejętności daje ogromną satysfakcję płynącą ze świadomości rozwoju i przełamania życiowej stagnacji.
Wraz ze zdobywaną wiedzą, wzrasta poczucie własnej wartości, co sprzyja jakości życia naszej oraz naszych najbliższych. Wiedza poszerza horyzonty, buduje samoświadomość, kształtuje pogląd na świat i porządkuje ideały.
Umiejętność trafnej interpretacji otaczającego Cię świata pozwoli Ci otaczać się właściwymi ludźmi i przebywać we właściwych miejscach. Doświadczenie natomiast umożliwi Ci odróżnienie dobra od zła. Samodyscyplina pozwoli zrealizować nawet najśmielsze marzenia, a odwaga oparta na poczuciu bezpieczeństwa i pewności siebie – otworzy drogę ku realizacji najśmielszych celów.
- Powód nr 2.: Na drodze rozwoju osobistego znajduje się lepsza praca zawodowa
Rynek pracy stale się zmienia. Niegdyś nacisk kładziono na kształcenie inżynierów i wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinach technicznych. Teraz kształcenie zawodowe odeszło do lamusa, a młodzi ludzie dążą do osiągania wykształcenia wyższego. Najczęściej wybór pada na kierunki humanistyczne. Na rynku znajduje się więc wielu socjologów, politologów, filozofów czy historyków, którzy mają problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Z drugiej strony firmy narzekają na deficyt specjalistów w dziedzinach technicznych. Inżynierowie i technicy zarabiają naprawdę spore pieniądze, dlatego warto udać się na kursy zawodowe, szkolenia zakończone zdobywaniem odpowiednich certyfikatów czy dodatkowe studia inżynierskie, aby w ten sposób móc zmienić branżę i zarabiać lepsze pieniądze, ale przede wszystkim – żeby z łatwością móc znaleźć zatrudnienie.
- Powód nr 3.: Inwestowanie w rozwój osobisty jest tanie
Zwykło się mówić, że pieniądze nie są najważniejsze, ale to przecież one rządzą światem i stanowią przepustkę do spełniania marzeń. Z tego względu warto zaznaczyć, że rozwój osobisty wcale nie musi być drogi. Ba! Praca nad sobą może być zupełnie bezpłatna, a przy tym zawsze przynosi wymierne korzyści.
W dzisiejszych czasach wiedza jest łatwo i powszechnie dostępna. Większość ludzi w naszym kraju ma dostęp do Internetu, który stanowi obecnie podstawowe źródło informacji. Ponadto w bibliotekach jest mnóstwo książek, a na rynku wiele darmowych kursów doszkalających.
Zwróć uwagę, jak wiele możesz osiągnąć, ponosząc jedynie koszt własnego czasu i energii. Zastanów się, od czego zacząć, bo Twoje marzenia i cele są na wyciągnięcie ręki!
- Powód nr 4.: Łatwiejsze życie, dzięki opanowanym umiejętnościom
Rozwój osobisty to poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności, a im więcej wiesz i potrafisz, tym życie staje się łatwiejsze.
Ucząc się języków obcych, rozszerzasz swoją strefę komfortu w kontaktach zawodowych z zagranicznymi kontrahentami i współpracownikami, ale również podczas wyjazdów służbowych i wakacyjnych. Spotkania z innymi ludźmi z dotąd nieznanych Ci krajów poszerzą Twoje horyzonty i zmienią spojrzenie na świat. Biegłe posługiwanie się obcymi językami pozwala na czytanie książek zagranicznych autorów będących autorytetami światowymi w interesujących Cię dziedzinach.
Poszerzając własne kompetencje informatyczne, otwierasz przed sobą drogę ku prowadzeniu biznesu online, pracy zdalnej, a nawet załatwianiu przez Internet codziennych spraw. Dzięki temu zyskujesz cenny czas wolny oraz dajesz sobie swobodę wyboru własnej życiowej ścieżki.
Jeśli postawisz na kompetencje techniczne, to domowe usterki przestaną stanowić dla Ciebie problem. Ponadto będziesz bardziej świadomy mechanizmów rządzących otaczającym Cię sprzętem i mniej podatny na oszustwa nieuczciwych mechaników i serwisantów. Zaoszczędzi Ci to nie tylko nerwów, ale również pieniędzy.
- Powód nr 5.: Inwestycja w rozwój osobisty szybko się zwraca
Najważniejszym aspektem inwestycji są finanse. Z tego względu nie mogliśmy pominąć kwestii tak istotnej, jak pieniądze. Dzięki zdobyciu nowych kwalifikacji, certyfikatów, umiejętności, doświadczenia zawodowego, czy nauce języków obcych możliwe staje się otrzymanie awansu, znalezienie lepiej płatnej pracy, a nawet wyjazd do pracy w zawodzie za granicę. Takie zmiany niemalże zawsze wiążą się z wyższymi zarobkami, które szybko zrekompensują wydatek poniesiony na dążenie do samorozwoju.
Wyższe zarobki to lepszy standard życia i poczucie bezpieczeństwa finansowego, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. Dodatkowe pieniądze pozwalają na realizowanie osobistych celów i spełnianie marzeń, ale przede wszystkim dają możliwość dalszego rozwoju w dowolnej dziedzinie, co w przyszłości zaowocuje kolejnymi zmianami na lepsze.

Inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy – wiedza w pigułce
1. W rozwoju osobistym chodzi o dążenie do podniesienia jakości swojego życia, dzięki czemu możliwe staje się osiąganie sukcesów w sferze osobistej i zawodowej.
2. Rozwój zawodowy jest połączony nierozerwalnie z rozwojem osobistym.
3. Rozwój zawodowy poszczególnych pracowników wpływa na rozwój całej organizacji.
4. Na drodze rozwoju osobistego znajduje się lepsza praca i płaca.
5. W rozwoju osobistym chodzi o to, żeby stać się lepszą wersją siebie – świadomie wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu, pielęgnować swoje mocne strony, polepszać umiejętności, poznać własne potrzeby i dać sobie szansę na zrealizowanie osobistych celów.
6. Inwestycja w rozwój intelektualny bardzo szybko się zwraca. Mówi się, że nie ma bardziej opłacalnej lokaty kapitału.
7. Inwestycja w rozwój osobisty działa jak swego rodzaju perpetuum mobile – inwestujesz kapitał w kursy i szkolenia, co przekłada się na osiąganie dodatkowego kapitału, który ponownie zainwestowany znowu do Ci szansę na podwyższenie zarobków i uczestnictwo w szkoleniach.
Autor: Justyna Redzik, Redaktor, Bankier.pl