Co się z nami dzieje?

W obecnym czasie doświadczamy sytuacji, która wcześniej nie miała swojego precedensu i nie mamy możliwości odwołania się do wypracowanych sposobów czy wzorców zachowań. Nasze organizmy i umysły nie są gotowe na uczucie przedłużającego się stanu niepewności i napięcia wywołanego lękiem nie tylko o zdrowie, ale także o przyszłość i cały znany nam świat.

Izabela Kielczyk

Emocje to wyraz człowieczeństwa. Emocje nie są niczym złym, ani dobrym. Emocje to reakcja naszego umysłu na sytuację oraz bodźce jakie jej towarzyszą. 

Weź udział w webinarze "Co się z nami dzieje? Czy stres jest nam potrzebny?", 17 czerwca, 10:00 >>

Pojawianie się wirusa i rozszerzanie się zakażeń na skalę światową, reakcje rządów, całkowita zmiana codziennego funkcjonowania spowodowała niekończący się ciąg pytań wynikający z budzących się w umysłach emocji: co dalej? Jak będzie wyglądała przyszłość? Ta najbliższa i ta odleglejsza? Czy sobie w niej poradzę? Czy odnajdę się w nowej rzeczywistości? Co z dziećmi, rodzicami, pracą? Co z wakacjami? 

Zajrzyjmy w siebie

Początkowo mieliśmy okazję obserwować występujący u ludzi strach, lęk przed zakażeniem, utartą zdrowia a nawet życia. Są to emocje bardzo pierwotne, których dawno nie doświadczaliśmy na taką skalę i w takiej intensywności. Wywołało to uczucie zagrożenia i niepewność. Przedłużający się stan braku poczucia bezpieczeństwa objawiał się zagubieniem, które stopniowo przeradzało się w zniechęcenie i smutek. 

Ograniczona wolność i możliwość wyboru, zamknięta przestrzeń i przedłużające się zakazy i nakazy, które początkowo były zrozumiałe i solidarnie akceptowane, powoli wywoływały zniecierpliwienie i rozdrażnienie. Ci bardziej impulsywni już reagują złością, gniewem a nawet agresją, co mamy okazję śledzić w światowych serwisach informacyjnych.

Co to jest stres?

Wszystkie te emocje są wynikiem stresu. Stres jest wpisany w egzystencję i stanowi czynnik obronny każdego organizmu. Pojawia się kiedy brakuje równowagi pomiędzy normalnym funkcjonowaniem i możliwościami, a nowymi wymogami sytuacji. Ma on charakter subiektywny i jego siła zależy od stanu naszej psychiki. Z definicji – cały organizm zostaje postawiony na baczność, a uwaga skoncentrowania wyłącznie na zagrożeniu i wykonaniu zadania. W swoim założeniu ma pełnić rolę motywatora i mobilizować do działania.

Dlaczego stres w trakcie pandemii jest inny?

W sytuacji, kiedy brakuje nam informacji, wiedzy i odpowiedniego doświadczenia, sytuacja zaczyna nas przerastać. Brak wsparcia, dezinformacja pogłębiają poczucie zagrożenia. Zamiast działania, pojawia się paraliżujący strach i zniechęcenie a spirala stresu nakręca się. Stres staje się permanentny. 

Taki scenariusz pojawia się przy obniżonej odporności psychicznej, lecz w obecnej sytuacji można założyć, że dotyczy to większości ludzi. Naukowcy alarmują i zwracają uwagę na palącą potrzebę rozwiązywania problemów psychologicznych społeczeństw dotkniętych pandemią. Poza ekonomią, gospodarką, zdrowiem fizycznym, także zdrowie psychiczne będzie jednym z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

Stres motywatorem

Dojrzałość emocjonalna to umiejętność identyfikowania pojawiających się emocji u siebie i innych oraz odpowiednie nimi zarządzanie. Aby przedłużający się stres nie odcisnął niekorzystanego piętna na psychice i nie przyniósł trudno odwracalnych zmian w sposobie myślenia, nie poddawajmy się mu biernie. Przed nami, całym społeczeństwem i każdym z osobna, ogromne i odpowiedzialne zadanie zidentyfikowania swoich emocji i zrozumienia ich. Pomóżmy także innym – swoim bliskim, przyjaciołom, współpracownikom, podwładnym.

Najsilniejszym motywatorem dla naszych działań są nasze własne emocje. Warto zdawać sobie z tego sprawę, poznać je i oswoić.

Autor: Izabela Kielczyk, Psycholog biznesu, Psychoterapeuta, Trener ludzi biznesu

Spotkaj się z autorką podczas webinaru "Co się z nami dzieje? Czy stres jest nam potrzebny?", 17 czerwca, 10:00 >>

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.