Biznes w czasie pandemii to test reputacji

Koronawirus choć tak mały i niewidoczny, paraliżuje gospodarkę na całym świecie. Akcja #Zostańwdomu początkowo wydawała się przymusowym, acz wyczekanym odpoczynkiem, dziś jednak z każdym dniem zagraża kolejnym branżom i firmom, a przedsiębiorcy nie wiedzą nic.

Nie wiedzą jak długo to potrwa, nie wiedzą jaką pomoc otrzymają od Państwa i jakie działania powinni w tej sytuacji podjąć. Właśnie ta bezsilność i czekanie staje się dla przedsiębiorców, najbardziej sprawczej grupy zawodowej, powodem frustracji.

Ewa Wilmanowicz, mówca, konsultant, ekspert ds. reputacji
Ewa Wilmanowicz, mówca, konsultant, ekspert ds. reputacji

Weź udział w webinarium "Digital Marketing w dobie COVID-19", 16 kwietnia o godz. 11:00. Sprawdź szczegóły >>

Cała ta trudna sytuacja weryfikuje wiele iluzorycznych procesów i priorytetów. Nagle na pierwszy plan wychodzą podstawowe potrzeby, prawdziwe relacje, przestają się liczyć kupione statuetki, markowe garnitury czy lunche w luksusowych restauracjach tylko realna wartość jaką dany człowiek lub firma może wnieść w życie lub biznes innych. To swego rodzaju test, który zweryfikuje jak silna jest pozycja rynkowa, poziom zaufania i reputacja wielu liderów oraz firm. 

Zarówno prowadząc własny biznes, jak i zarządzając zespołem, warto podjąć kilka istotnych kroków, które pozwolą lepiej odnaleźć się w tych niepewnych czasach. 

Określenie obszaru wpływu - niezwykle frustrujące jest poczucie bezsilności i świadomość, jak wiele od nas nie zależy, a jeszcze bardziej przytłacza i demotywuje do działania, dlatego warto określić co dokładnie pozostaje w sferze decyzyjności. Niewątpliwie takim zasobem jest czas i to, w jaki sposób go wykorzystujemy, czy większość stanowi odpoczynek, zamartwianie się czy może poszukiwanie możliwości przeniesienia biznesu do przestrzeni online lub doskonalenie procesów pracy zdalnej. Świadome zarządzanie posiadanymi zasobami, w tym środkami finansowymi może być kluczowe dla utrzymania biznesu przy życiu. 

Zweryfikowanie potrzeb interesariuszy - każdy biznes powstaje w odpowiedzi na określone potrzeby klientów, każda oferta pracodawcy powinna spełniać określone oczekiwania pracowników, a kiedy piszemy CV, kierujemy się oczekiwaniami rekrutującej firmy. Tymczasem pandemia koronawirusa zmienia bardzo wiele w zakresie aktualnych potrzeb, celów i problemów. Aby lepiej realizować swoje działania, warto przeanalizować czego w tym momencie oczekują członkowie zespołu, klienci, dostawcy czy przełożeni. Budowanie reputacji polega na odpowiadaniu na problemy kluczowych grup z pomocą własnych zasobów i dotrzymywanie obietnic - tę samą strategię warto dziś zastosować w każdego typu relacjach biznesowych i nie tylko

Przejęcie odpowiedzialności za sytuację - naturalną cechą ludzi jest postrzeganie problemu wyłącznie przez pryzmat własnych odczuć, jednak należy zauważyć, że pandemia uderza w całą branżę i każdy dostaje dziś nową szansę, by sprostać wyzwaniu. O ile rynek poradzi sobie bez jednej firmy, raczej nie ma szans, że poradzi sobie bez całej branży. Choć w tej chwili wydaje się to trudne, należy wykazać się proaktywnością i podjąć rozmowy z ludźmi. Wyznaczenie kilku scenariuszy i informowanie o bieżącej sytuacji pracowników, dostawców, kontrahentów, ustalenie z nimi warunków płatności i wykazanie chęci porozumienia to ważny element budowania relacji opartych na zaufaniu. Po prostu trzeba się dogadać. 

Nie bójmy się prosić o pomoc - już teraz wiele firm musi liczyć się ze zwolnieniami czy bankructwem, a im dłużej pomoc ze strony państwa nie nadejdzie, tym skutki kryzysu będą cięższe. Wciąż jednak wiele branż funkcjonuje, sprzedaje, produkuje, istnieją również klienci, których sytuacja finansowa nie jest zagrożona. Zwłaszcza świetnie prosperującym dotąd przedsiębiorcom oraz skutecznym i odnoszącym sukcesy managerom może być trudno prosić o pomoc, ale im wcześniej to zrobią, tym lepiej. Zawsze istnieje szansa, że kontrahent zgodzi się na późniejszą płatność, klient dokona większych zakupów produktów, albo nawet usług, które zrealizuje po pandemii. Budowany dotąd kapitał reputacji może pomóc wyjść z kryzysu. Szczera rozmowa z pracownikami, może spowodować, że zamiast odejść i szukać innej pracy w tym trudnym czasie, zgodzą się pracować za niższe stawki, na innych warunkach, albo nawet za darmo, byle uratować biznes, którego częścią się czują. 

Autor: Ewa Wilmanowicz, mówca, konsultant, ekspert ds. reputacji

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.