Kongres Przedsiębiorczości: rząd się stara, ale zmian za mało

PAP
16-11-2009, 12:35

Przedstawiciele Kongresu Przedsiębiorczości oceniają, że rząd stara się ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w  Polsce, jednak zmian jest za mało, a przedsiębiorcy wciąż spotykają się z  nieufnością urzędników. Zwracają uwagę, że brakuje większych reform, których wprowadzenie poprawiłoby stan finansów państwa.

"Nasza ocena rządu nie jest polityczna. Nie patrzymy przez pryzmat tego czy dana koalicja jest w stanie wygrać następne wybory, czy nie. Wyrażamy poglądy przedsiębiorców" - powiedział prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald. Przedstawiciele Kongresu najlepiej oceniają prace resortu gospodarki, a najgorzej - finansów.

Kongres Przedsiębiorczości skupia siedem organizacji biznesowych: Amerykańską Izbę Handlową w Polsce, Konfederację Pracodawców Polskich (KPP), Krajową Izbę Gospodarczą (KIG), Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Polską Radę Biznesu, Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Jego reprezentanci przedstawili ocenę prac rządu na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jak powiedział Adam Ambrozik z KPP, rząd wprowadził szereg zmian poprawiających warunki prowadzenia firmy, jak np. możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, czy przepisy wstrzymujące egzekucję decyzji podatkowej tak długo, jak rozpatruje ją sąd.

"Naszą ocenę prac rządu zaniża pewna niespójność jego działań - z jednej strony Ministerstwo Gospodarki pracuje nad pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i wprowadza pozytywne zmiany dla przedsiębiorców, ale z drugiej resort finansów próbuje łatać budżet proponując rozwiązania, które uderzają w firmy, jak np. pomysł ograniczenia możliwości odliczania VAT do samochodów" - powiedział.

Janusz Steinhoff, minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, reprezentujący na konferencji KIG, krytykował biurokrację i urzędowe przeszkody, jakie są w jego opinii piętrzone przed przedsiębiorcami. Jako przykład podał wprowadzenie rejestracji firmy w tzw. jednym okienku, które miało skrócić czas zakładania firmy, ale w rezultacie go wydłużyło. "Intencje były bardzo dobre, ale w zetknięciu z machiną urzędniczą pomysł został wypaczony" - powiedział.

Dodał, że przedsiębiorca wciąż jest traktowany w urzędach podejrzliwie. Musi na przykład przy składaniu wniosków dostarczać urzędowi najróżniejsze dokumenty. "Jakby nie mogło wystarczyć zwykłe oświadczenie przedsiębiorcy, że dane które podaje są zgodne z prawdą" - zauważył.

Zdaniem dyrektora generalnego PKPP "Lewiatan" Lecha Piekarskiego, sukcesem rządu jest realizowanie dialogu społecznego w ramach Komisji Trójstronnej. Efektem tego dialogu jest uzgodnienie zapisów pakietu antykryzysowego. "Można mieć do niego różne zastrzeżenia, ale sam sposób, w jaki nad nim pracowano jest bardzo ważny" - powiedział. Dodał, że przedstawiciele Kongresu będą apelować do rządu, żeby "kontrowersyjne" projekty zmian, jak np. proponowane przez ministra finansów przesunięcie części składek emerytalnych z OFE do ZUS były omawiane w Komisji.

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak powiedział, że rząd powinien starać się nie tylko o to, by dług publiczny nie przekroczył bariery 55 proc. PKB, ale też wprowadzać reformy, które poprawią stan finansów publicznych w dłuższej perspektywie. Jego zdaniem takie zmiany, jak podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, zlikwidowanie przywilejów emerytalnych pewnych grup, czy objęcie rolników podatkiem dochodowym to niepopularne zmiany, a z ich efektów będą korzystać dopiero następcy urzędującego premiera, ale warto je wprowadzić.

Przedstawiciele organizacji członkowskich Kongresu Przedsiębiorczości pozytywnie wyrażają się o działaniach rządu przystosowujących system edukacji do potrzeb rynku pracy i przygotowaniu przepisów prawnych regulujących finansowanie infrastruktury transportowej. Jak zauważył członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Christian Schnell, choć klimat do budowania autostrad jest w naszym kraju coraz lepszy, to jednak sam klimat dróg nie zbuduje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kongres Przedsiębiorczości: rząd się stara, ale zmian za mało