Kongres USA chce opodatkować turystów zagranicznych

PAP
07-09-2009, 18:18

Kongres amerykański rozważa wprowadzenie 10-dolarowych opłat od turystów zagranicznych, które byłyby pobierane na  lotnisku zaraz po ich przybyciu do USA.

Ustawa w tej sprawie będzie pierwszym punktem porządku dziennego na jesiennej sesji Kongresu, która rozpocznie się we wtorek.

Opłaty byłyby pobierane od turystów z krajów, których obywatele mogą przyjeżdżać do USA bez wizy. Mają być przeznaczone na tzw. Fundusz Promocji Turystyki.

Kraje Unii Europejskiej protestują przeciw temu pomysłowi i zapowiadają, że wprowadzą w odwecie podobne opłaty od Amerykanów przyjeżdżających do Europy. Pojawiają się nawet głosy za wprowadzeniem dla nich wiz wjazdowych.

Republikański senator Jim DeMint ostro skrytykował w poniedziałkowym "Washington Post" projekt ustawy, jako kolejny nieprzemyślany pomysł demokratycznej większości na Kapitolu.

Zwrócił on uwagę, że zgłoszono go z inicjatywy amerykańskiego przemysłu turystycznego, czyli firm hotelarskich, gastronomicznych, parków tematycznych itp., jak Marriott i Disney.

Sektor ten nie ucierpiał wcale na kryzysie i notuje znaczne zyski, m.in. wskutek stosunkowo niskiego kursu dolara wobec euro.

Senator DeMint zaproponował żartem slogan reklamowy skierowany do turystów zagranicznych: "Przybywajcie do USA, abyśmy was mogli opodatkować na lotnisku".

Tomasz Zalewski (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kongres USA chce opodatkować turystów zagranicznych