Kongres USA: Europa musi wydawać więcej na obronę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2006, 13:16

W czasie debaty w komitecie obrony Kongresu USA, kongresmani stwierdzili, iż europejskie kraje NATO muszą zwiększyć swoje wydatki na obronę przynajmniej do 2 proc. PKB rocznie - poinformowała w piątek gazeta i portal Defense News.

W czasie debaty w komitecie obrony Kongresu USA, kongresmani stwierdzili, iż europejskie kraje NATO muszą zwiększyć swoje wydatki na obronę przynajmniej do 2 proc. PKB rocznie - poinformowała w piątek gazeta i portal Defense News.

    Cytowany przez Defense News dowódca sił amerykańskich w Europie gen. James Jones, stwierdził, że jeśli Europa nie zwiększy tych wydatków, to spoistość NATO "będzie zagrożona".

    Gen. Jones jest najwyższym stopniem oficerem NATO, dowódcą sił USA w Europie i zarazem dowódcą korpusu piechoty morskiej - US Marines - i z tego tytułu referował 8 marca w Kongresie stan gotowości obronnej członków Sojuszu Północnoatlantyckiego.

    Zdaniem Jonesa, jest ona "bardzo zła". Tylko 8 z 26 krajów NATO wydaje na obronność 2 proc. PKB, co zdaniem Jonesa jest "najniższym możliwym poziomem wydatków na obronę narodową - pisze Defense News

    Zdaniem Jonesa, niepokojące tendencje ujawniają się w nowych państwach NATO m.in. w Polsce, Czechach i na Węgrzech, których "zdolności obronne spadają", zaś modernizacja sił zbrojnych prowadzona jest "stanowczo zbyt wolno".

    Według Defense News, Jones stwierdził także iż europejscy członkowie NATO powinni zwiększyć swoją rolę w akcjach pokojowych, jak planowana akcja w Sudanie oraz w siłach utrzymywania bezpieczeństwa w Afganistanie, co wiąże się z przeznaczeniem większych nakładów na wydzielone przez europejską część NATO związki taktyczne, przeznaczone do realizowania tych operacji.

    Według Defense News, wniosek o zwiększenie finansowania przez państwa europejskiej części NATO, poparł gen. Jones, który zauważył, że jeśli to nie nastąpi, wówczas "pociągowi NATO grozi wykolejenie".

    Jones stwierdził też, że państwa NATO mogą już kupić lub leasingować samoloty C-17 Globemaster III, co zwiększy "ich niewielkie obecnie możliwości transportu strategicznego".

    Europejskie państwa NATO do tej pory nie były zainteresowane takimi samolotami, ponieważ taka transakcja zagroziłaby paneuropejskiemu programowi samolotu transportowego Airbus A400M - stwierdza Defense News.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane