Kongres USA podniósł limit zadłużenia o 2,5 bln USD

  • PAP
opublikowano: 15-12-2021, 07:15

Kongres USA zagłosował w nocy ze wtorku na środę za podniesienie limitu zadłużenia państwa o 2,5 bln dolarów, tuż przed szacowaną datą potencjalnego bankructwa. Podniesienie limitu pozwoli na zapewnienie budżetowi środków prawdopodobnie do 2023 r.

Kongres USA, Capitol, Waszyngton
Kongres USA, Capitol, Waszyngton
fot. Bloomberg

W wyniku działań Kongresu nowy limit zadłużenia wynosi 31,4 bln dolarów.

Nowy limit Izba Reprezentantów przyjęła stosunkiem głosów 221 do 209. Wcześniej za podniesienie limitu zadłużenia państwa opowiedział się Senat.

Głosowania w Senacie i Izbie Reprezentantów oddaliły widmo bankructwa USA - przynajmniej do 2023, czyli okresu po wyborach parlamentarnych w listopadzie 2022 r.

Było to już drugie podniesienie limitu w tym roku; wcześniej Kongres zrobił to w październiku. Za sprawą umowy między partiami tym razem odbyło się to w trybie przyspieszonym i z pominięciem progu uzyskania większości kwalifikowanej 60 głosów w Senacie.

"Tu chodzi o dług skumulowany przez obie partie, więc cieszę się, że Republikanie i Demokraci zjednoczyli się, by umożliwić zajęcie się sprawą limitu długu" - ocenił lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Szefowa resortu finansów Janet Yellen szacowała, że bez podniesienia limitu państwu już 15 grudnia zabraknie środków do spłaty długów i nastąpi formalne bankructwo, które według niej miałoby dramatyczne skutki dla USA i globalnego systemu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane