Koniec ery Windows XP

KA
opublikowano: 24-12-2008, 00:00

Tylko do końca stycznia 2009 r. można kupić system Windows XP. I to w tzw. wersji OEM. Wersje pudełkowe znikły z rynku już wcześniej.

Tylko do końca stycznia 2009 r. można kupić system Windows XP. I to w tzw. wersji OEM. Wersje pudełkowe znikły z rynku już wcześniej.

Oj, musiało to w końcu nastąpić... Microsoft zdecydował, że system operacyjny Windows XP z końcem stycznia 2009 r. trafi do lamusa.

Kupować można jeszcze oprogramowanie w wersji OEM. Kiedyś było ono przeznaczone wyłącznie dla producentów komputerów, którzy dokonywali tzw. preinstalacji systemu na swoich maszynach. Po zmianach w polityce licencyjnej Microsoftu obszar zastosowań takich licencji poszerzył się, ale cały czas są to wersje bez pudełka i choćby najprostszej papierowej dokumentacji.

Klasyczne wersje detaliczne znikły z rynku już w czerwcu 2008 r. Warto jednak zaznaczyć, że było to półtora roku po premierze systemu operacyjnego Windows Vista (miał być następcą XP). Potentaci rynku informatycznego wywierali bowiem presję na Microsoft, by koncern nie wycofywał z rynku XP.

— Windows XP był na rynku od 2001 r., a świat informatyki zmienia się w zawrotnym tempie. Jednakże dla klientów posiadających starszy sprzęt Windows XP jest świetnym i bezpiecznym rozwiązaniem — przyznaje Marcin Sowiński, szef działu systemów operacyjnych w polskim oddziale Microsoftu.

Dlatego mimo oficjalnego wycofania z rynku, do 2010 Windows XP będzie mógł być preinstalowany na netbookach, czyli małych i ubogich funkcjonalnie notebookach przeznaczonych do przeglądania internetu i najprostszych prac biurowych. Tyle że takich modeli wszyscy światowi producenci wypuścili na rynek zaledwie kilka.

Windows XP to pierwszy system Microsoftu, który połączył linie dedykowane dotychczas komputerom biurkowym i serwerom. I jednocześnie jeden z najbardziej udanych produktów koncernu. Cały czas stanowi 30 proc. sprzedaży systemów operacyjnych. Zainstalowano go na 85 proc. wszystkich komputerów. Ze względu na dobrą opinię był też jedną z najczęściej nielegalnie kopiowanych aplikacji.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, użytkownicy legalnych wersji systemu mogą liczyć na wsparcie techniczne firmy Microsoft do kwietnia 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane