Koniec kłótni. Niech rząd i opozycja połączą siły i pomysły. Ku chwale

JK
opublikowano: 18-04-2007, 00:00

Eksperci są zgodni — pakiety Kluski i Szejnfelda nie mogą być przedmiotem tarć politycznych. Najlepiej byłoby je połączyć.

Eksperci są zgodni — pakiety Kluski i Szejnfelda nie mogą być przedmiotem tarć politycznych. Najlepiej byłoby je połączyć.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Obawiam się, że te pakiety posłużą do przepychanek politycznych, a mimo że kwestie gospodarcze powinny być wolne od takich animozji. Będziemy apelować o zgodę i współpracę koalicji i opozycji w sprawach dotyczących przedsiębiorców. Będę trzymał za słowo szefów partii politycznych, którzy na jesieni 2006 r. obiecali przecież wyraźnie, iż w sprawach gospodarczych nie będzie walki politycznej.

Jarosław Chałas

ekspert Business Centre Club

Propozycje zawarte w pakiecie Szejnfelda są merytoryczne i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorców. Widać, że jego twórcy wsłuchali się w sygnały wysyłane przez przedsiębiorców, że pakiet nie powstawał w zaciszu gabinetów w oderwaniu od rzeczywistości. Cieszy nas szczególnie, postulowane przez BCC, wykreślenie przepisu będącego furtką do mnożenia kontroli firm. Urzędnikom byłoby znacznie trudniej łamać zasadę jednej kontroli w tym samym czasie. Bardzo korzystne dla firm jest także m.in.: rozszerzenie wiążących interpretacji przepisów, zawieszanie działalności, obniżenie pułapów kapitału zakładowego i akcyjnego, wstrzymanie wykonalności decyzji organu podatkowego do czasu jej uprawomocnienia.

Czy koalicja poprze projekty opozycji? Miejmy nadzieję, że nie będzie ich blokować. Racjonalne byłoby połączenie pakietów Kluski i Szejnfelda, ponieważ zmierzają do zbliżonych celów.

Małgorzata Krzysztoszek

ekspert PKPP Lewiatan

Optymalnym scenariuszem byłaby współpraca twórców obu pakietów. Testem wiarygodności rządu będzie właśnie jego stosunek do pakietu Szejnfelda. Jeżeli nie zaprosi do współpracy posła Szejnfelda i jego ekspertów, będzie to sygnał, że nie zależy mu na reformach, ale wyłącznie na marketingu politycznym. Przedsiębiorcy oczekują praktycznych efektów zmian przepisów, a nie politycznych licytacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koniec kłótni. Niech rząd i opozycja połączą siły i pomysły. Ku chwale