Koniec miesiąca na GPW był pozbawiony emocji

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 31-10-2003, 16:22

Ostatnia październikowa sesja nie przyniosła emocji. Giełda wyraźnie zeszła w cień w obliczu wyprzedaży na rynkach obligacji i walutowym. Pożegnanie miesiąca, którzy na GPW obfitował w dynamiczne zmiany, wypadło więc skromnie. Chociaż atmosfera na rynku jest taka jak pogoda za oknem, to nie był to zły miesiąc dla inwestorów. Ostatecznie WIG 20 przez miesiąc wzrósł o około 7 proc. i wciąż istnieją szanse na kontynuację wzrostów.

W piątek indeksy przez cały dzień notowały kosmetyczne zmiany i nadal nie naruszony pozostaje psychologiczny opór 1600 pkt na WIG 20. Uwagę inwestorów mogły koncentrować na sobie banki po podpisaniu przez rząd i NBP zmian w regulacjach, które mają zmniejszyć obciążenia podatkowe instytucjom. Tymczasem mocne były jedynie walory BPH PBK i było to raczej efektem już niemal tradycyjnego podciągania kursu tej spółki. Nadal rośnie BA CA za sprawą dobrych wyników. Znacznie słabiej wyglądały Pekao i BZ WBK. Tymczasem w ogóle nie handlowano walorami BRE. Notowania akcji tego banku zawieszono w związku z ogłoszeniem proceduralnego wezwania przez głównego inwestora Commerzbank.

Przez cały dzień na plusie była TPSA. Za to słabiej prezentował się lider ostatnich dni KGHM, pomimo że oczekiwano dalszego popytu na miedziowe akcje. Tym razem nie wiodło się PKN. Za to zwyżkował kurs Netii, spółki o najbardziej rozdrobnionym akcjonariacie na GPW. Firma wchłonie swoje spółki zależne i przestanie być holdingiem.

Wśród mniejszych spółek zyskiwało Eldorado, czemu towarzyszyły spore obroty. BDM PKO BP wystawił spółce bardzo pozytywną rekomendację. Mocno rósł Hutmen. Zysk netto spółki w III kw. tego roku zwiększył się ponad dwukrotnie. Inwestorzy nadal celebrują wyniki i plany na przyszłość TIM. Zyskiwał też Stalprodukt, który co prawda poprawił wyniki, ale ich dynamika nie jest spektakularna. Na drugim biegunie był Apator. Dobre wyniki i plany nie starczyły, aby podciągnąć kurs toruńskiej firmy. Spadała Kogeneracja po pokazaniu dużej straty kwartalnej. Tracił też Mostostal Siedlce w przededniu walnego, które ma zadecydować o połączeniu z Polimexem Cekop. Nadal spada Tras Tychy. Inwestorzy źle odebrali zmiany z zarządzie firmy stolarki okiennej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Koniec miesiąca na GPW był pozbawiony emocji