To może być koniec odwrotu od amerykańskich akcji

opublikowano: 15-09-2017, 17:35
aktualizacja: 15-09-2017, 17:41

W ostatnim tygodniu fundusze inwestujące w amerykańskie akcje odnotowały największe napływy od czerwca, wynika z danych firmy doradczej EPFR Global.

W tygodniu zakończonym w czwartek do funduszy inwestujących w amerykańskie akcje napłynęło 1,9 mld USD, obliczają w piątkowym raporcie specjaliści banku BofA ML, powołując się na dane EPFR Global. Oznaczało to dopiero drugi tydzień napływów od czerwca oraz najlepszy wynik od 13 tygodni. Na to, że inwestorzy przeprosili się z amerykańskimi akcjami, nałożyło się przygotowywanie przez administrację Donalda Trumpa planu prac nad reformą podatkową oraz wyjście indeksu S&P500 na kolejny historyczny rekord. Dane o napływach mogą być pierwszym sygnałem, że preferowanie przez inwestorów rynków spoza USA na tle giełdy nowojorskiej ustępuje.

Od początku roku z funduszy akcji amerykańskich wycofano o 4,7 mld USD więcej, niż do nich wpłacono. W tym samym czasie do funduszy akcji europejskich i japońskich globalni inwestorzy wpłacili „na czysto” odpowiednio 31,7 mld USD oraz 36,4 mld USD. Jednocześnie, mimo rekordowych wartości indeksu S&P500, rynkowi daleko jest do przegrzania, wynika z raportu BofA ML. Wartość obliczanego przez instytucję Wskaźnika Byka i Niedźwiedzia sięgnęła 7 punktów, podczas gdy dopiero osiągnięcie 8 punktów oznaczałoby sygnał sprzedaży.

- Pozycjonowanie inwestorów nie jest jeszcze charakterystyczne dla rynkowego szczytu – komentują specjaliści BofA ML.

Dodatkowo uspokajającym sygnałem jest to, że inwestorzy prywatni niedoważają rozgrzane akcje technologicznych gigantów z tzw. grupy FAANG. Facebook, Apple, Amazon, Netflix oraz Google (kontrolowane przez Alphabet) dysponują 11,3-procentowym udziałem w indeksie S&P500, podczas gdy u prywatnych inwestorów odpowiadają za zaledwie 8,1 proc. portfeli akcyjnych. Od początku roku indeks S&P500 wzrósł o 11,6 proc. i znajduje się obecnie w dziewiątym roku rozpoczętej w 2009 r. hossy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy