Koniec przecen, ceny w górę

Anna Borys
opublikowano: 12-01-2007, 00:00

Inwestorzy nareszcie odetchnęli. Po kilkudniowych spadkach przyszła wczoraj korekta i notowania obligacji wzrosły. Nastroje się ustabilizowały. W rezultacie o godz. 15.30 rentowność dwuletnich papierów zjechała z 4,49 proc. w środę do 4,46 proc., pięcioletnich spadła z 5,01 proc. do 4,96. Dochodowość dziesięcioletnich zaś zatrzymała się na poziomie 5,18 proc., wobec 5,21 proc. dzień wcześniej.

Dobre nastroje w regionie wschodzącym wspierały rynki bazowe. Wczoraj Europejski Bank Centralny (ECB) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Wbrew oczekiwaniom Jean-Claude Trichet, prezes ECB, nie wspomniał na konferencji prasowej o potrzebie zachowania czujności. Inwestorzy odczytali to jako odsunięcie w czasie kolejnych podwyżek stóp procentowych. Do tej pory rynek obstawiał, że nastąpią w lutym. W konsekwencji ceny obligacji niemieckich poszły w górę.

Duże znaczenie dla rynku ma zaprzysiężenie Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Przyznać należy, że choć inwestorzy nie są mu bardzo przychylni, stabilizacja zawsze oznacza ograniczenie ryzyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koniec przecen, ceny w górę